Blanch Etmek Ne Demek? Yemekleri Blanch Etmek Nedir, Nasıl Olur?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yemeklerde blanch etmek nedir, nasıl yapılır onu anlatacağız.

Masterchef programında sıklıkla kullanılan kavramlardan birisi de blanch etmektir. İzleyiciler blanch etmek nedir, nasıl yapılır araştırıyor. Sizler için kısaca anlatacağız. Öncelikle Blanch İngilizce bir kelimedir. Kelimenin Türkçe’si “rengini açmak, ağartmak, haşlamak, beyazlatmak, cilalamak” vb. anlamlara gelmektedir. Şimdi yemeklerdeki karşılığına bakalım.

Blanch Etmek Ne Demektir?

Yemeklerde blanch etmek (blanching), pişirilecek ürünlerin (gıdaların) görüntü ve renginin kaybolmaması amacıyla bunları sıcak sudan soğuk suya geçirme işlemidir. Daha doğrusu ürünleri sıcak sudan soğuk suya geçirtmek, ardından çok kısa bir süre kaynatma işlemidir. Bu sayede sebzelerin veya yeşilliklerin renkleri korunmuş olur. Blanch etme işlemi genellikle sebzeler üzerinde yapılmaktadır. Ayrıca kemikler ve bazı etler için de blanch etme işlemi uygulanabiliyor. Blanch etmek dilimizde “Ağartma” olarak da geçiyor.

Blanch etmenin genellikle 3 farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Soğuk suda
  • Kaynar suda
  • Yağda ağartma

Bu 3 farklı işlemle ürünleri blanch edebilirsiniz. Kısaca maddeler halinde açıklamak gerekirse soğuk suda blanch etmek, kemiklerde ve etlerde uygulanan yöntemdir. Kemiklerden kemik suyu elde etmek istiyorsanız soğuk suda blanch etmeniz gerekiyor. Bu sayede kemikler temiz hale getirilmiş oluyor. Kaynak suda yani sıcak suda blanch etme yöntemi ise daha çok sebzelerde kullanılıyor. Sebzeleri kaynar suda blanch ederek onların besin değerlerini korumuş olursunuz. Son olarak yağda ağartma ise yine sebzelerin kısa süreli kızartılması işlemidir. Bu yöntemle sebzelerin renkleri canlı kalır ve besin değerleri de korunmuş olur.

Blanch etmek mutfaklarda sıklıkla yapılan bir uygulamadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir