Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek ağrısı genellikle çeşitli böbrek rahatsızlıklarının semptomları sonucu gelişir. Bu makalemizde böbrek ağrısı neden olur sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Siz de bu makalede yer alanlara benzer semptomlar yaşıyorsanız, böbrek ağrısının muhtemel nedenleri hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz. Böbrekler, fasulye biçimli organlar olarak belimizin arka kısmında sağlı sollu olarak yerleştirilmiş organlardır. Süzme görevini yaparlar. Böbrek organının ana işlevi vücut sıvılarının homeostatik dengesini korumaktır. Kan filtrelemesinde görev alan böbrekler ayrıca vücudun zararlı toksinlerinin idrar formunda ortadan kaldırılmasında görev alırlar.

Böbrekler, sodyum(Na) ve potasyum (K) gibi elektrolit konsantrasyonunun takip edilmesinde yardımcı olan organlardır. Böbrekler bu şekilde asit-baz dengesini korurlar. Bozulmuş böbrek fonksiyonları birtakım sağlık problemlerine yol açabilir. Çoğu zaman, alt veya orta karında kaburgaların yakınında keskin ve delici bir ağrı eşlik eder. Sırt ağrısı ile böbrek ağrıları karıştırılmamalıdır, çünkü böbrek ağrıları daha ciddi bir durumdur. Böbrek ağrısı, vücutta ölümcül böbrek hastalıklarının gelişmesinin işaretlerinden birisidir. Böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları, böbrek kanseri veya polikistik böbrek hastalığı nedeniyle ortaya çıkabileceği için hemen doktora başvurmayı gerektirir.

Başlıklar

Böbrek Enfeksiyonları

Böbreği oluşturan dokuların ya da hücrelerin iltihaplanmasıdır. İltihaplanma sonucu böbrekler şişmeye başlar. Ağrı son derece şiddetlidir. Yüksek ateş bu sorunun belirtisidir. Doktora görünmeniz şarttır. Doktor sizlere ağrı kesici ilaçlarla beraber iltihap kurutucu ilaçlar da verecektir.

Böbrek Taşlarının Oluşumu

Böbrek taşların oluşma nedeni uzun süreçte yanlış beslenme yeteri kadar su tüketmemek ve genetik faktörlere bağlanabilir. İdrarın kristalleşmesi sonucu taş oluşmaktadır. Bu taşlar böbrek yollarını kapatabilir. Böbrekler bu nedenle şişmeye başlayabilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonları

İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlar Gram negatif bakterilerdir. Mesane bölgesine oradan da böbreklere yayılırlar. En beliğin belirtileri arasında idrar yaparken yanma oluşmasıdır. Karın ağrısı titreme yüksek ateş de İYE nedenidir. Böbrek ağrıları son derece keskin ağrılardır. Sırta bir bıçak darbesi kadar şiddetli ağrı verirler. Bunların dışında yaralanmalara bağlı olarak oluşan böbrek ağrıları vardır. Alkol içmeye bağlı olarak da böbrek ağrıları oluşabilir. Alkol böbrekleri zayıflatır ve vücudun bağışıklık sistemlerini zayıflatır.

Ağrının meydana gelmesi iyi bir şeydir. Ağrı bir sorun olduğunun belirtisidir. mesela içki içerken böbrekleriniz ağrıyorsa hemen içkiyi bırakmanız gerektiğinin sinyalini ağrı ile alırsınız. Fakat alkol bağımlılığından bir çırpıda kurtulmak zordur. Bu nedenle böbrek tedavisi rehabilitasyonu da içerecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir