Boşver Nasıl Yazılır? Ayrı mı Bitişik mi? TDK’ya Göre “Boşver” mi “Boş ver” mi?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere TDK’ya göre “boşver / boş ver” kelimesi ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır kısaca onu anlatacağız.

Dilimizde bazı söz öbeklerinin ayrı mı bitişik mi yazıldığı karıştırılabiliyor. Bunlardan birisi de “boşver” ve “boş ver” ikilisidir. Özellikler sınavlarda bu kelime karşımıza sıklıkla çıkabilir. Bu yüzden ayrı mı yoksa birleşik mi yazıldığını iyi öğrenmemiz gerekiyor. Şimdi sizlere TDK’ya göre boş ver kelimesinin yazım kurallarına göre ayrı mı yoksa bitişik mi yazıldığını kısaca kanıtıyla gösterelim.

Boşver Nasıl Yazılır, Ayrı mı Birleşik mi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Boş ver
  • Hatalı yazılışı ==> × Boşver

Türk Dil Kurumu’na göre “dikkate alma, üzerinde durma, üzülme, sıkılma” anlamlarında kullanılan sözün doğru yazılışı “boş ver” şeklinde ayrı olarak yazılıştır. Yani “boş ver” kelimesi “boşver” buradaki gibi bitişik değil “boş ver” buradaki gibi ayrı yazılmaktadır. Kısacası “boş ver” kelimesi ayrı yazılır. Şimdi TDK kanıtına göz atalım.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesinde kelime “boş ver” şeklinde birbirinden ayrı yazılmıştır. Yani “boş” ve “ver” birbirinden ayrı yazılıyor. Eğer yazıl kuralları sorularında bu kelime karşınıza çıkarsa doğrusu “boş ver” şeklinde birbirinden ayrı yazılanı olacaktır. “Boşver” bu şekilde bitişik yazılan boşver kelimesi hatalıdır ve yazım kurallarına uymamaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir