British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair kediler; kendilerine has karakteristik özellikleri, sevimli dış görünümleri ve zekaları ile ön plana çıkan özel kedilerdir. Hareketli ve oyuncu tavırlarının yanı sıra sakin ve kendi halinde olmayı seven kedilerdir. Ortalığı dağıtmakla ve yaramazlık yapmakla pek arası olmayan bu kediler kendi kendilerine ya da sahipleri ile oynamaktan keyif alırlar.

Başlıklar

British Shorthair Özellikleri Nelerdir?

British Shorthair kediler, diğer kedilerden ayrılan farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri genel anlamda dış görünümleri ile ilgili olsa da karakter özellikleri açısından da aslında pek çok kediye benzemedikleri söylenebilir.

Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

British Shorthairların genel olarak gri renkte görülmesi mümkündür ancak mavimsi gri tonlarını tüylerinde barındırabilirler. Tüyleri sık, kısa ve yumuşaktır. Yuvarlak ve büyük kafaları onların sevimliliğini bir kat daha arttırır ve yuvarlak şekildeki geniş gözleri genellikle kehribar ya da bakır tonlarında olur. Göz renkleri elbette ki kediden kediye değişiklik gösterebilmektedir.

Gövdesine oranla daha büyük duran patileri, sağlam bacakları ve büyük göğüsleri ile dikkat çeken British Shorthairlar güçlü ve kaslı yapıları ile dikkat çekerler. Erkekleri 6-10 kilo ve dişileri de 5-7 kilo arasında olabilen British Shorthairların yeme düzenleri, günlük aktiviteleri ve daha pek çok durum kilolarına etki edebilmektedir.

Karakter Özellikleri Nasıldır?

Bu kediler oyuncu ve hareketli yapıları ile yaramaz olarak bilinse de aslında kendi kendilerine oyun oynamaktan ve yaramazlık yapmadan kendilerini eğlendirmekten hoşlanırlar. Evdeki bireyler ile iyi anlaşan, çocuklarla iletişimi sağlıklı ve güzel olan bu kediler ayrıca sakin yapıları ile de dikkat çekerler. Oyun oynamadıkları zamanlarda sahiplerinin yanında bulunmaktan ve tembellik etmekten hoşlanırlar.

Evde yalnız bırakıldığı zaman bu durumu diğer kedilere göre daha az yadırgayan British Shorthairlar kendi hallerinde olmaktan memnun olabilen ve sık sık ilgi istemeyen kedilerdir. Bu nedenle de özellikle çalışan ve evde gün boyunca bulunamayan bireylerin tercih edebileceği bir kedi olarak görülür. Zekaları ile dikkat çeken bu kediler, her konuda eğitilmeye pek açık değillerdir çünkü kendi hallerinde olmaktan keyif alırlar ancak yine de söz dinler ve yaramazlık yapmazlar.

British Shorthair Bakımı Nasıl Olmalıdır?

British Shorthair bakımı sırasında tüyler pek bakıma gereksinim duymaz çünkü kısa ve dayanıklı tüyleri vardır. Haftada bir ya da iki kez tüylerinin taranması, bu kedilerin tüylerinin sağlıklı şekilde gelişimine katkı sağlayacaktır. Tüylerin yumuşak, canlı ve parlak kalması için özel mamalar kullanmak gerekebilir.

British Shorthairlar sıcak ortamları ve sıcak havaları pek sevmezler. Bu nedenle de aslında onların serin ortamlarda bakılması daha uygundur. Bu kediler yalnız başlarına kalmayı dert etmezler ancak sahipleri ile oyun oynamaktan ve ilgi görmekten de keyif alırlar.

British Shorthairlar herhangi özel bir bakım gerektirmeyen kedilerdir. Düzenli şekilde tırnak bakımları yapıldığı, beslenme düzeni sağlıklı şekilde ilerlediği ve tüyleri de haftada bir ya da iki kez tarandığı sürece genel anlamda bu kedilerin bakımlarında bir sorun olması beklenmez.

Bu kediler oyuncu ve hareketli bir yapıya sahip olduğu için onlara farklı ve ilgi çekici oyuncaklar almak neşesini yerine getirecektir. Oyuncaklarını birer birer vermek ve hepsini aynı anda önünde tutmamak önemlidir. Bu sayede her bir oyuncak ile saatlerce kendini eğlendirmesi mümkündür. Bu oyunlara katılmanız ise onu mutlu edecektir çünkü bu kediler sahipleri ve evdeki kişiler ile oynamaktan keyif alırlar. Özellikle de çocuklarla iyi anlaşabilen bu kediler kucağa alınmaktan pek hoşlanmadığı için onları özgür bırakmakta fayda vardır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir