British Shorthair Sahiplenme Nasıl Yapılır?

Çok akıllı, çok tatlı ve sempatik olan British shorthairkedi sahiplenmek mi istiyorsunuz? Hayatınızı paylaşacağınız bu sevgi yumaklarının beslenmesi, bakımı ve sahiplenme aşamasında nelere dikkat edileceğiyle ilgili sizlere bilgi vereceğiz. Böylelikle British shorthairkediler hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.

Başlıklar

British Kedi Irkının Özellikleri

Bu kedi ırkları ile ilgili olarak en çok ön plana çıkan konu çok akıllı ve sessiz olmalarıdır. Şehir kedisi olarak da bilinen British kedilerin özelliklerini genel olarak sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ülkemizde en çok tercih edilen türü gri tüylü olan varyasyonudur. Ancak özellikle İngiltere’de pek çok farklı renkte British kediler bulunmaktadır.
 • Eve zarar vermeyen, sakin bir mizacı vardır. Bu özelliği bu kedi ırkının evde çok kolay bir şekilde bakılabilmesini sağlamaktadır.
 • Eşyalarınıza zarar vermeyecek, akıllı ve sakin mizaçlı bir kedi arıyorsanız bu kedi ırkı beklentilerinizi karşılamaktadır.
 • Son derecede güçlü ve iri yapılı bir vücudu vardır.
 • İsminden de anlaşılabileceği üzere British short hair cinsi kediler kısa tüylere sahiptirler. Tüyleri kısa olmasına rağmen son derecede sık bir yapıya sahiptir.
 • Diğer kedilerle uyum içerisinde yaşadığından evinize yeni bir kedi almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir kedi ırkıdır.
 • Bu kedi ırkının en çok ön plana çıkan özelliklerinden birisi de çocuklarla çok iyi geçinmesidir. Eğer bebeğiniz ya da çocuğunuz varsa evde rahatlıkla bakabileceğiniz bir cinstir.
 • Bu cins kediler çok akıllı ve zekidirler. Eğer kedinizin zeki olmasını istiyorsanız sizi anlayan ve dinleyen yapısı ile British kediler tam size göre!

Buradan british shorthair fiyatları öğrenebilirsiniz.

British Kedi Nasıl Sahiplenilir?

Paylaştığımız bilgilerin ardından eğer British short hair sahiplenmek istiyorsanız bu durumda bu cins kedileri sahiplenebilmeniz için tercih edebileceğiniz 3 yol vardır:

 1. Sokaktan Kedi Sahiplenmek: Günümüzde insanlar bir heves cins kedi almakta daha sonra sıkılarak sokağa bırakabilmektedir. Ancak cins kediler çabuk fark edildiklerinden çoğunlukla sokaktan alınarak sahiplendirilmektedir. Bu bakımdan sokaktan bir kedi sahiplenme şansınız çok yüksek değildir; ama yine de böyle bir şansınız olması mümkündür.
 2. Tanıdıklarınızdan Kedi Sahiplenmek: Bu yöntem de özellikle bu cins kedisi olan ve sahiplendirmek isteyen ya da kedisi yavrulayan tanıdıklarınız varsa tercih edebileceğiniz bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
 3. Sahiplendirme Siteleri: Daha önce de değindiğimiz gibi maalesef cins bir kediye sokakta denk gelmeniz oldukça zordur. Bu kedilere ulaşmanızı sağlayacak British shorthair sahiplendirme siteleri pek çok farklı ilanı sizlere ulaştırmaktadır. Yaş, cinsiyet, sağlık durumu gibi pek çok farklı faktöre göre seçim yapabilme imkanını sizlere sunmaktadır.

British Kedi Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sahiplenme aşamasında dikkat etmeniz gereken şeyleri sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Kediyi iyice inceleyin. Kedinin görünümü, sağlık durumu, cinsiyeti gibi faktörleri göz önünde bulundurun ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığından emin olun.
 2. Hangi yöntemle kedinizi sahiplenecek olursanız olun kedinizle mutlaka eve gelmeden önce buluşun. Kediyle eve geldiğinde tanışmanız kedi ile bağ kuramama riskini göze almanız demektir. Bu riski almamak için kedinizle buluşun ve aranızda bir bağ oluşup oluşmadığına bakın. İçinize sinmiyorsa başka bir kedi sahiplenin.
 3. Aşı, kısırlaştırma gibi faktörleri değerlendirin. Eğer kedinizin aşılarının tam olmasını ve kısırlaştırılmış olmasını istiyorsanız bu beklentilerinize uyan bir kedi sahiplenin.
 4. Eğer British shorthair sahiplenmek istiyorum diyorsanız kediyi misafir eden kişi ya da kedinin sahibiyle konuşarak kedi hakkında bilgi alın. İstediğiniz görünüme ve karaktere sahip olan kediyi seçmeniz uzun yıllar sevgi ve huzur dolu zaman geçirebileceğiniz bir dosta sahip olmanızı sağlayacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir