Bulut Depolama Sistemi Nedir?

Bulut depolama sistemi, bilgisayar üzerindeki verileri, üçüncü bir tarafın sağladığı şirket dışındaki bir depolama sistemine İnternet veya başka bir ağ üzerinden aktararak depolamamıza imkan sağlayan bir sistemdir.

Orijinal ismi Cloud Storage Service olarak geçmektedir. Yani Cloud (bulut) hizmeti olarak kısaltabiliriz. Onlarca farklı bulut depolama hizmeti sunan web siteleri vardır.Bunların başında google drive,dropbox,mega,yandex disk vb. sitelerdir.

Gün içinde iş veya bir araştırma yaparken kullanılabilen bilgisayar ve akıllı telefonlar aynı zamanda dosya kaydetme görevini de üstlenmektedir. Bir geziye çıkıldığında hatıra olması amacıyla çekilen fotoğrafların yanı sıra program indirme gibi etkinlikler bu cihazlar aracılığıyla yapılmaktadır. Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamaların kullanılması bir süre sonra cihazda yer sıkıntısı oluşturabilmektedir ve fazladan depolama alanı şüphesiz herkesin ihtiyaç duyduğu hususlar arasındadır.

Bu konuya yönelik geliştirilen çözümlerden biri bulut depolama sistemidir ki yetersiz gelen hafıza sorunuyla karşılaşmamak adına kullanıcılar bulut depolamaya başvurabilmektedir. Bu sisteme internetin bulunduğu her yerden ulaşmak mümkün olmakta, içerisine dosya, fotoğraf, belge depolanabilmektedir. Kullanıcılara geniş bir alan sunması sayesinde birçok veri muhafaza edilebilmektedir. Bulut depolama sisteminden önce kullanılan taşınabilir belleklerde kaybolma veya dışarıya çıkarken unutulma gibi sorunlarla karşılaşılabilmekteydi. Bulut depolama sistemi alternatifleri mevcut olup kullanırken tedbirli olunmasında fayda vardır zira internet üzerinden yapılan her işlem dikkat etmeyi gerektirmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir