Büyükbaba Nasıl Yazılır, Ayrı mı Bitişik mi? TDK’ya Göre Doğrusu Ne?

İyi günler dileriz değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere TDK’ya göre büyükbaba kelimesi nasıl yazılır, ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimeler birleşik gibi dursa da ayrı yazılabiliyor. Bazıları da yazım kurallarına göre ayrı gibi yazılsa da birleşik yazılmaktadır. Bu kelimelerden birisi de “büyükbaba / büyük baba” ikilisidir. Peki bunlardan hangisi doğru, yani yazım kurallarına göre büyükbaba kelimesi ayrı mı yoksa birleşik mi yazılmaktadır şimdi kanıtıyla birlikte sizlere gösterelim.

Büyükbaba Ayrı mı Birleşik mi Yazılır? (TDK’ya Göre Kanıtı)

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Büyükbaba
  • Hatalı yazılışı ==> × Büyük baba

Türk Dil Kurumu’na göre “dede” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “Büyükbaba” şeklinde bitişik olarak yazılmaktadır. Yani kelime birbirinden ayrı değil “büyükbaba” buradaki gibi birleşik yazılmaktadır. Eğer sınavlarda “büyük baba” şeklinde ayrı yazılış görürseniz anlayın ki bu yazım kurallarına göre yanlış bir yazılıştır. Şimdi TDK’ya göre kanıt görselini paylaşalım.

Yukarıda gördüğünüz gibi büyükbaba kelimesi bitişik yazılmaktadır. Dediğimiz gibi eğer sınavlarda, genel kültür yarışmalarında bu kelime karşınıza çıkarsa bilin ki yazım kurallarına göre doğrusu “BÜYÜKBABA” olarak yazılır, yani birleşik yazılır. “Büyük baba” bu şekilde ayrı yazılışı hatalıdır, doğrusu birleşik olarak yazılanıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir