C-C++ Küçük Ünlü Uyumu Kontrolü Yapan Program

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere C-C++ dillerinde küçük ünlü uyumu kontrolü yapan programın kodlarını paylaşacağız.Aslında bu konuda paylaşacağımız kodlar C dilinde yazılmıştır.Fakat bunları sadece scanf ve printf kısımlarını değiştirerek c++’a çevirebilirsiniz.Çünkü diğer algoritma kısmı iki dilde de aynıdır.

Daha önceden büyük ünlü uyumu kontrolü yapan c programını paylaşmıştık.Şimdi de küçük ünlü uyumu paylaşacağız.Lafı uzatmadan kodlara ve anlatımına geçelim.

Kodlar ve anlatımı bu şekildedir.Kodların örnek ekran görüntüsü ise aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz gibi dışarıdan “element” kelimesini girdik.Programın sonucuna göre element kelimesi küçük ünlü uyumuna uymaktadır.Gerçekten de el ile yaptığınızda uyuyor.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.C dili hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

  1. Merhaba, bunu mobile uyarlama imkanımız var mı?

    1. Merhabalar mobil uygulama üzerine uyarlamayı kastediyorsanız elbette olur. Sonuçta algoritmik olarak kodlar aynı olacağı için sadece yazım yerleri farklı olacak. Yani demek istediğim mesela Android programlamada Java kullanacaksın diyelim buradaki kodları Java’ya çevirmen gerekiyor. C dilinde mesela printf ekrana yazdırma kodu Java’da System.out.print olmaktadır. Bu şekilde çevirme yapıp kendiniz de bir şeyler katıp mobile çevirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir