C Programlama Dili Basit Hesap Makinesi Yapımı

Merhabalar bu yazımda C programlama dillerinde basit hesap makinesi yapımı kodlarını öğreneceğiz.Basit dedim gerçekten en yalın haliyle yazdım diyebilirim.

Kodu çalıştırdıktan sonra ilk olarak “+,-,*,/” işlemlerinden birini ekrana giriyorsunuz.Yani kendiniz girmeniz gerekiyor klavyeden.Sonra ise sırayla 2 tane sayı giriyorsunuz klavyenizden.Son olarak işlemin sonucu ekranda çıkıyor.Gerçekten hesap makinesinin en basit versiyonu bu şekilde diyebiliriz.

Kodlar bu şekildedir;

Ekran görüntüsü bu şekilde olacaktır;

c hesap makinesi

Gördüğünüz gibi ekran çıktısı bu şekilde olacaktır.15+32=47 sonucunu verdi.

Kodlarda istediğiniz gibi oynamalar yapıp deneme yanılma yoluyla bilimsel hesap makinesi yapabilirsiniz.Anlamadığınız yerler olursa mesajınız bekliyorum.Herkese kolay gelsin…

YORUMLAR

  1. Peki hocam kredi hesaplama ve kredi planı oluşturma aracını nasıl yapabiliriz? Tabi bunu daha da zorlayarak fonksiyon kullanırsak nasıl olur kod

    1. Hocam kredi nasıl hesaplanıyor tam bilmiyorum fakat mantık aynı.For döngüsü + if else ile kolaylıkla yapabilirsiniz.Sanırım a.n.t şeklinde bir formül vardı.Bunları kodlama da yerine koyun.Ayrı bir fonksiyonda oluşturabilirsiniz fakat main fonksiyonunda da yapabilirsiniz.Dışarıdan kullanıcı para değerini girecek ve kay aylık faizde kalacağını girecek.Ardından program da hesabını yapacak.Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir