Çamaşır Makinem Gürültülü Çalışıyor Ne Yapmalıyım?

Çamaşır makinesinin gürültülü çalışması birçok farklı nedenle olabilir. Sultanbeyli Arçelik Servisi teknik personellerimizin en sık karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Başlıklar

Makineyi doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun

Çamaşır makinesinin sağlam bir yüzeye oturduğundan ve yüzeyin düz olduğundan emin olun. Ayaklarınızın düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden ve ayarlandığından emin olun. Zeminde bulunan farklı yüzeysel sorunların tamamı, çamaşır makinesinin istikrarlı bir şekilde çalışmasının önünde engel oluşturur. Bu sebeplerle makinenizin mutlaka uygun bir zeminde çalışmasını sağlamalısınız.

Makinenin yükünü azaltın

Çamaşır makinesinin yükü fazlaysa, olması gerekenden daha fazla çamaşır yüklendiyse, makinenin dengesi bozulabilir. Bu durum gürültülü çalışmaya neden olabilir. Makineye daha az çamaşır koyarak denge sorununu çözebilirsiniz. Çamaşır makinenizin kullanma kılavuzunda ve üzerinde, hangi kapasitede istikrarlı şekilde çalışacağı özellikle belirtilmiştir. Bu kapasitenin üzerine çıkacak şekilde çamaşır yüklememeniz önemlidir.

Makinenin filtrelerini temizleyin

Çamaşır makinesi filtresi kirlendiğinde, makine daha gürültülü çalışabilir. Bu nedenle, filtreleri temizlemek ve gerekirse değiştirmek önemlidir. Filtrelerin temizliği ve değişimi işlemleri, mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Arçelik Servisi teknisyenlerimize başvurarak oluşturacağınız hizmet talepleri, ek kısa süre içerisinde yanıtlanır.

Makinenin kayışlarını kontrol edin

Çamaşır makinesi kayışları gevşeyebilir veya hasar görebilir, bu da gürültülü çalışmaya neden olabilir. Kayışları kontrol ederek gevşek veya hasarlı bir kayışı değiştirebilirsiniz. Ancak kayışları kontrol etmek herkes için mümkün olmayabilir. Bunun için Göztepe Arçelik Servisi teknisyenlerimizden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Konumlandırma ve kurulum hataları

Çamaşır makineleri belirli bir vibrasyon oranıyla çalışır. Dolayısıyla kullanım kılavuzlarında da belirtildiği gibi bir kurulum yapılmalıdır. Kurulum için düz ve ıslanmayan, nem almayan bir zemin tercih edilmelidir. Aynı zamanda cihazın köşelerinden herhangi bir duvar veya cisme temas etmemesi sağlanmalıdır.

En sık yapılan hatalardan biri çamaşır makinelerinin köşelerinden duvarlara yasalanması veya diğer eşyalara dayandırılmasıdır. Bu cihazın performansını doğrudan etkileyen ve kullanım ömrünü azaltan büyük bir hatadır. Ayrıca makinenin çok fazla gürültü yaparak çalışmasına yol açar. Cihazınızın doğru konumlandırılmadığını düşünüyorsanız, mutlaka Arçelik Servisi teknisyenlerimize başvurmanız önemlidir.

Servis çağırın

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra çamaşır makineniz hala gürültülü çalışıyorsa, Kavacık Arçelik servisi teknisyenlerimize başvurmak en iyi seçenektir. Makinenin daha ciddi bir sorunu olabilir ve bu nedenle profesyonel bir bakım gerektirebilir.

Servis seçimlerinizde cihazınızın sağlıklı çalışması ve kullanım ömrünün uzaması açılarından önem taşır. Arçelik çamaşır makineleri ve diğer dayanıklı tüketim ürünleri, kendilerine özel ve ileri teknik mühendislikle üretilir. Bu özel durum, cihazların teknik ve teknolojik özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmasını zorunlu hale getirir. Bilgi birikimi yeterli olmayan ve ilerlemelerden yeterince haberdar olmayan kişiler tarafından yapılan tüm müdahaleler, beklenmeyen ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu sebeple mutlaka alanında bilgi birikimi ve deneyimi olan, güvendiğiniz servislere başvurmanız büyük bir öneme sahiptir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir