Merih Hangi Gezegendir? Merih Gezegeni Gerçek İsmi Nedir, Mars mı?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Merih gezegeni hangi gezegendir, gerçek adı nedir onu anlatacağız.

Gezegenlerin ismi eski kaynaklarda veya bazı farklı kaynaklarda farklı isimlerle geçebiliyor. Özellikle bazı kitaplarda Türkçe gezegen isimleri eski Türkçe veya Arapça isimleriyle yazılmış olabiliyor. İşte bunlardan birisi de Merih gezegenidir. Merih aslında eski Türkçe’de sıklıkla geçen bir gezegendir. Günümüzde ise herkesin bildiği bir gezegen ismidir. Şimdi Merih hangi gezegen detaylarını aktaralım.

Merih Hangi Gezegendir? Merih Gezegeni İsmi Nedir?

Merih “MARS” gezegenidir. Mars gezegeninin eski Türkçe’deki karşılığı “Merih” olarak geçmektedir. Aslında Merih, Arapça kökenli ‘mirrīḫ’ kelimesinden türemiştir diyebiliriz. Merih gezegeni eski Türkçe’de kullanılıyordu. Günümüzdeki karşılığı ise Mars gezegenidir. Yani Merih’in anlamı Mars’tır. Eğer bir yerde, genel kültür sorusunda, sınavlarda vb. yerlerde Merih gezegeni görürseniz bunun gerçeği “Mars gezegeni” demektir.

TDK’nın resmi web sitesinde de Merih’in “Mars” gezegeni olduğu yazmaktadır. Yani kısacası Merih gezegeninin gerçek ismi, günümüzdeki karşılığı Mars gezegenidir. Bu arada Mars’ın bir diğer adı da eski Türkçe’de “Bakır Sokım” olarak geçmektedir. Yani eski Türkçe’de Mars hem “Bakır Sokım” hem de “Merih” olarak bilinmektedir. Mars güneş sistemindeki 4. gezegendir. Güneşe uzaklık bakımından Dünya’dan bir sonra gelen gezegendir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir