Cameo Yapmak Ne Demektir? Sinemada ve Filmde Cameo Nedir?

Herkese merhabalar, bu yazımızda sizlere sinema, film ve dizilerde cameo yapmak nedir, ne demektir hakkında bilgi vereceğiz.

Sinema ve film sektöründe bazı kavramların anlamları merak edilebiliyor. Bunlardan birisi de “Cameo”, “Cameo görünüm” veya “Cameo yapmak” ifadeleridir. Bu terimler bazı genel kültür yarışmalarında veya sınavlarda da karşımıza soru olarak çıkabiliyor. Şimdi sizlere cameo nedir, cameo yapmak ne demektir, cameo görünüm ne anlama geliyor kısaca hakkında bilgi verelim.

Cameo Görünüm Nedir? Cameo Yapmak Ne Demek?

Cameo görünüm veya cameo, film & sinemalarda çok tanınmış, popüler ve ünlü kişilerin kısa süreli de olsa filmde rol almasına (filmde gözükmesi) denmektedir. Yani bir filmde çok kısa süreli de olsa ünlü birini, dönemin tanınmış kişisini, popüler bir kişiyi görürseniz buna cameo görünüm veya cameo yapmak adı veriliyor.

Elbette bu görünen kişinin normal oyuncu olmaması gerekiyor. Zaten normal oyuncu olsa cameo olmaz. Örnek vermek gerekirse bir filmde yönetmen 5-10 saniyelik de olsa kendi çektiği filminde görüldüyse bu cameo görünüm olmuş oluyor. Hatta gerçek bir örnek verelim. Mesela Quentin Tarantino ve Alfred Hitchcock gibi yönetmenler kendi çektikleri filmlerinde kısa süreli de olsa rol almışlardır. İşte bu duruma cameo deniliyor. Cameo yapmak da bu kişilerin sinemada az da olsa rol almasına deniliyor diyebiliriz.

“Cameo” kelimesinin bir anlamı da “Süsleme” olarak geçiyor. Kısacası dediğimiz gibi ünlü bir kişinin, yönetmenin veya senaristin filmde çok kısa süreli olsa da gözükmesine cameo denilir. Tekrar bir örnek verecek olursak Demir Adam 2 (Iron Man 2) filminde Elon Musk çok kısa süre de olsa gözükmüştü. İşte burada Elon Musk cameo yapmıştır diyebiliriz. Sinema sektöründe en çok cameo görünüm yapan isimlerin başında Stan Lee ve Alfred Hitchcock geliyor diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir