Camiler Açıldı mı? Camiler 5 Vakit (Cemaatle) İbadete Ne Zaman Açılacak?

Cümleten selamun aleyküm değerli dostlar. Bu yazımızda sizlere korona virüsten dolayı kapanan camiler 5 vakit ibadete ne zaman açılacaktır kısaca onu anlatacağız.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi korona virüs kapsamında camiler ibadete kapalıydı. Daha doğrusu yasak kapsamında cemaatle namaz kılınmıyordu. Aslında ilk başlarda cami içerisinde herkes münferit şekilde yani kendi başına kılabiliyordu. Fakat sonradan sokağa çıkma yasakları gelince haliyle camiler de kapalı kalmış oldu. Günümüzde ise korona virüs etkisi gittikçe azalıyor. Haliyle yeni açıklamalar çok yakındır diyebiliriz. Şimdi güncel olarak camiler açıldı mı ne zaman açılacak kısaca sizlere aktaralım.

Camiler 5 Vakit İbadete Ne Zaman Açılacak?

Diyanet işleri başkanlığının yaptığı açıklamaya göre camilerde namazlar artık öğlen, ikinci ve cuma namazları olmak üzere sosyal mesafe kuralına uyularak cemaat halinde kılınabilecektir. Hatta ilk cuma namazı geçtiğimiz 29 mayıs cuma günü kılınmıştı. O günden bugüne kadar da sadece öğlen ve ikindi namazları cemaatle kılınmaktadır. Bunun dışında camiler yine münferit şeklinde açık kalacaktır. Yani diğer vakitlerde vatandaşlar kendi başlarına namaz kılabilirler.

Sosyal mesafe kuralına uyulacağı gibi öğlen ve ikindi namazlarına gelirken vatandaşların maske ve seccade getirme zorunluluğu vardır. Yani diyelim ki öğlen namazına camiye gideceksiniz. Camiye giderken maske takmalısınız ve kendiniz için seccade getirmelisiniz. Ardından sosyal mesafe kuralına uyarak seccadeyi cami içerisine serip öyle namaz kılabilirsiniz. Camiye girdiğinizde zaten halılarda birer metre aralıklı çizgiler çizilmiş durumdadır. Siz bu çizgilerin ortasına seccadenizi koyabilirsiniz. Sonrasında cemaatle namazınızı eda edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak camilerde 5 vakit cemaatle namaz; korona virüsten dolayı henüz açılmadı. Daha doğrusu bu konu hakkında henüz diyanet işleri bakanlığından bir açıklama gelmemiştir. Şimdilik dediğimiz gibi öğlen ve ikindi namazları cemaatle kılınabiliyor. Fakat sabah, akşam ve yatsı namazları henüz cemaatle kılınmaya başlanmadı. Ama o da inşallah virüs tamamen bittiğinde yakında kılınmaya başlanacaktır. Lakin akşam ve yatsı namazlarını dilerseniz camilere gidip kendi başlarınıza kılabilirsiniz diye biliyoruz. Ama dediğimiz gibi cemaatle kılınma henüz başlamadı.

Kısacası koronadan dolayı şuanlık 5 vakit cemaatle namaz kılınmaya henüz başlanmadı diyebiliriz. Yeni bir açıklama yapılana kadar sadece cuma, öğlen ve ikindi namazları cemaatle kılınacaktır. Yani şuanda dilerseniz öğlen ve ikindi namazları için camiye gidip cemaate katılabilirsiniz. Allah (c.c.) şimdiden kılacağınız namazları kabul eylesin. Amin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir