Canbaz mı? Cambaz mı? Kelimenin Doğru Yazılışı Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere canbaz mı yoksa cambaz mı kelimenin doğrusu nedir onu anlatacağız.

Söylendiğinde anlaşılan fakat doğru yazılışı sürekli karıştırılan kelimelerden birisi de canbaz-cambaz kelimesidir. Aslında dediğimiz gibi kelimeyi iki türlü de söylesek-okusak anlam bakımından anlaşılıyor. Daha doğrusu sanki ortadaki m-n harfleri birbirine karışıyor ve ikisinin arasında bir şey çıkıyor. Ama yazım kurallarına göre tabii ki 1 tanesi doğrudur. Diğeri hatalı yazılıştır. Şimdi TDK sitesine göre bakalım hangi kelime doğrudur.

Canbaz mı Cambaz mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Cambaz
  • Yanlış yazılışı ==> ×Canbaz

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Farsça’dan geçen ve “Yerde ve tel, at, bisiklet, ip ve benzeri üzerinde dengeye dayanan ve heyecan verici gösteriler yapan kimse.” anlamına gelen kelimenin doğrusu Cambaz kelimesidir. Yani canbaz kelimesi hatalı yazılıştır. Yazım kurallarına göre doğrusu ortasında m harfi bulunan cambaz kelimesidir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sozluk.gov.tr adlı sitesinde de kelimenin doğrusu cambaz olarak belirtilmektedir. Siteye girerek aratma yapıp kendiniz de teyit edebilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. İnşallah faydalı olur. Diğer kelimelerin doğru ve hatalı yazılışlarına sitemizin sağ üstünden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Yazım kuralları sorularında şimdiden başarılar dileriz. İyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir