Cenaze Namazı Abdestsiz Kılınır mı? Diyanet’in Fetvası Nedir?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere cenaze namazı abdestsiz kılınır mı, kılınmaz mı onu anlatacağız. Diyanet’in resmi sitesindeki fetvaya göre cenaze namazı abdestsiz kılınır mı, teyemmüm abdesti ile kılınabilir mi onun bilgisi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Cenaze namazı kısa bir namaz olduğundan dolayı hemen kılınabiliyor. Bundan dolayı cenaze namazını kaçırmamak için, namazı kılmak için vatandaşlar cenaze namazı abdestsiz kılınır mı, teyemmüm ile kılınabilir mi gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Sizler için kısaca cevapları paylaşalım.

Cenaze Namazı Abdestsiz Kılınabilir mi?

Diyanet’in resmi web sitesine göre cenaze namazını abdestsiz olarak kılmak caiz değildir. Cenaze namazı aynı diğer namazlar gibidir. Bundan dolayı abdestsiz olarak kılmaz caiz değildir. Fakat eğer bir kişi abdest alıp cenaze namazını kaçıracağını düşünürse, yani abdest alacağı sürede cenaze namazı kılınacak olursa bu durumda o kişi teyemmüm abdesti alarak cenaze namazını eda edebilir denilmiştir.

Diyanet Fetvası
Diyanet Fetvası

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi cenaze namazını abdestsiz kılmak caiz değildir, lakin eğer cenaze namazı hemen kılınacaksa ve kişinin abdesti yoksa o zaman teyemmüm alarak cenaze namazını kılabilir denilmiştir. Kısacası özetlemek gerekirse cenaze namazı abdestsiz kılınmaz, fakat eğer namaz hemen kılınacaksa ve kişinin abdesti yoksa, bu durumda cenaze namazına yetişmek için teyemmüm abdesti alıp namazı kılabilir. Şimdiden kılacağınız tüm cenaze namazlarını Allah (c.c.) kabul eylesin. Amin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir