ÜstKrktr Tuşu Nedir, Hangisi? ÜstKrktr Tuşu Klavyede Nerede Bulunur?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ÜstKrktr (veya bazı yerlerde ÜstKrkt olarak geçiyor) tuşu neresidir, ne işe yarar, klavyeden nasıl yapılır onu anlatacağız.

ÜstKrktr tuşu bazı yerlerde geçen tuştur. İllaki Chrome kullananlar görmüştür. Mesela yeni gizli pencere açmak için Ctrl+ÜstKrktr+N tuşlarına basmamız gerekiyor. Aynı şekilde incele kısayol tuşu ise Ctrl+ÜstKrkt+I tuşlarıdır. Klavyeden bu kısayollara basarsanız hızlı işlemler yapabilirsiniz. Lakin çoğu PC kullanıcısı ÜstKrktr tuşu nedir, klavyeden hangi tuştur bilmeyebiliyor. Şimdi sizler için ÜstKrktr tuşu neresi ondan bahsedelim. Resim üzerinden gösterelim.

ÜstKrktr Tuşu Hangisidir? Klavyede Neresi?

  • ÜstKrktr tuşu ==> Shift tuşudur.

Arkadaşlar ÜstKrktr tuşunun bir diğer ismi Shift tuşudur. Evet yanlış duymadınız. Shift tuşunun bir diğer adı ÜstKrkt veya ÜstKrktr olarak geçiyor. Klavyede 2 tane Shift tuşu vardır. Her ikisi de ÜstKrktr tuşuna denktir. Yani soldaki Shift tuşuna da bassanız sağdaki Shift tuşuna da bassanız ÜstKrkt tuşuna basmış olursunuz. Şimdi klavyeden ÜstKrktr tuşunun yani Shift tuşunun yerlerini gösterelim.

ÜstKrktr tuşunun klavyedeki yerleri yukarıdaki gibidir. Dediğimiz gibi bu tuş bazı yerlerde “ÜstKrktr” olarak geçiyor, bazı yerlerde ise “ÜstKrkt” olarak geçer. Yani sonundaki r harfi bazı yerlerde yazılmıyor diyebiliriz. Uzun lafın kısası ÜstKrktr = Shift tuşu demektir. Sol ve sağ shift tuşları ÜstKrktr anlamına geliyor. ÜstKrktr tuşunun ismi ise büyük ihtimalle klavyede yer alan yukarıdaki rakamların kombinasyonu bu tuşlarla çalışmasıdır. Yani diyelim ki siz normal 5’e basarsanız 5 yapmış olursunuz. Ama Shift+5 yaparsanız yani ÜstKrktr+5 yaparsanız % yüzde işareti yapmış olursunuz. Yüzde işareti ise 5’in üstünde yazan semboldür. Bundan dolayı Shift tuşunun diğer adı ÜstKrktr olarak geçiyor olabilir. Ayrıca Shift tuşunun simgesi yukarı ok işareti şeklindedir. Buradan da ÜstKrktr tuşu olduğu aklınızda kalabilir.

Tekrar yazalım;

  • ÜstKrkt (ÜstKrktr) = Shift

demektir.

Bu yazımızda ÜstKrktr tuşu ile ilgili birkaç kısa bilgi paylaştık. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir