CH3OH Asit mi Baz mı? Metanol Asit mi Baz mı Nötr mü?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere CH3OH bileşiği asit mi baz mı yoksa nötr mü onu anlatacağız.

Kimyada bazı bileşiklerin asit mi yoksa baz mı oldukları sınavlarda karşımıza çıkabiliyor. Özellikle çoktan seçmeli sorularda CH3OH bileşiği asit midir yoksa baz mıdır şeklinde soru olabiliyor. Bu tarz soruları doğru yapmak için bazı popüler bileşiklerin asit mi baz mı olduğunu ezberlememiz gerekmektedir. Bu popüler bileşiklerden birisi de CH3OH’dır. CH3OH’ın diğer bir adı Metanol olarak geçmektedir. Genellikle H iyonu içeren bileşikler asit olarak isimlendirilirken, OH içerenler ise baz olarak isimlendiriliyor. Fakat CH3OH’de her ikisi de var. Peki, CH3OH asit mi baz mı? Şimdi sizler için kısaca anlatalım.

CH3OH Asit mi Baz mı Nötr mü? Metanol Asit mi Baz mı?

CH3OH diğer bir adıyla Metanol (Metil alkol) ne asit ne de bazdır. CH3OH bileşiği nötrdür. CH3OH metil alkol olduğundan dolayı ne asittir ne de bazdır. Çünkü alkoller genellikle pH’ı 7 değerlerindedir. Yani alkoller nötr olarak bilinir. Bazı ders kitaplarında bazı alkoller baz veya asit olarak geçebiliyor. Fakat genellikle çoğu kaynaklarda alkoller nötr olarak kabul edilmiştir. Bundan dolayı da CH3OH bileşiği yani Metanol (Metil alkol) nötrdür. CH3OH asit değildir, baz da değildir. CH3OH nötr özellik göstermektedir.

Bazı kaynaklara göre ise CH3OH zayıf asittir fakat nötr özellik göstermektedir. Eğer sınavlarda bu bileşik karşımıza çıkarsa nötr olarak algılamamız gerekiyor. Çünkü özellik bakımından nötrdür. Fakat bazı ders kitaplarında, bazı kaynaklarda zayıf asit olarak geçtiği de söylenmiştir.

CH3OH bileşiği hakkında diğer bilgiler şu şekilde:

  • CH3OH (Metanol) suda çözünebilir.
  • Polar bağ içerir. Polar bir maddedir.
  • CH3OH içerisinde Hidrojen bağı bulunmaktadır.
  • İçerisinde Hidrojen bağları bulunduğu için çözünmesi kolaydır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir