Chrome 1 Sekme Kaç MB Ram Harcıyor? Chrome Hangi Site Ne Kadar Ram Yiyor?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Google Chrome’da 1 sekme kaç mb ram harcıyor ortalama değerlerini paylaşacağız. Chrome kaç gb ram yiyor? Chrome kaç mb ram yiyor? İşte tüm cevaplar.

Google Chrome en iyi ve en çok kullanılan internet tarayıcılarından birisidir hatta en iyisidir diyebiliriz. Fakat bir şey her ne kadar çok iyi olsa da kötü olduğu bir yer vardır. İşte Google Chrome’daki kötü özellik ise çok RAM harcıyor olmasıdır. Gerçekten Google Chrome hiç tahmin etmeyeceğimiz kadar Ram harcamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise Chrome’un çok iyi şekilde performans göstermesidir. Chrome gerçekten çok hızlı bir tarayıcıdır diyebiliriz. Hemen hemen bir tarayıcıda olması gereken maksimum özellikle burada vardır. Haliyle buna karşılık kullandığı, harcadığı RAM de yüksektir. Ek olarak Chrome’daki eklentiler de çok fazla RAM harcamasına sebep oluyor. Eğer eklentileri devre dışı bırakırsanız Chrome daha az RAM harcar diyebiliriz.

Eğer bilgisayarınızın RAM’ı yüksekse Chrome sekmeleri dert etmenize gerek yok. Fakat RAM’iniz düşükse sekme sayısına dikkat etmeniz gerekiyor. Yoksa bilgisayarınız aniden kapanabilir, kendini resetleyebilir, kapanıp tekrar başlayabilir. Bu yüzden internet sekmelerinizi iyi takip etmeniz gerekebilir. Şimdi sizler için Chrome’da 1 sekme kaç megabyte RAM harcıyor, kaç MB, GB ram harcıyor onun analizini ve ortalama değerlerini paylaşalım.

Google Chrome 1 Sekme Ortalama Kaç MB Ram Harcamaktadır?

Chrome’da 1 sekme normalde 200-300 MB arasında RAM (CPU) harcamaktadır. Fakat eğer arka planda eklentiler yüklüyse bu sayı daha da artmaktadır. Şimdi birkaç örnek yapalım. Hangi site kaç mb ram harcar ortalama değerleri yazalım.

1-) 1 Google Chrome sekmesi + eklentiler; aşağıda gördüğünüz gibi ortalama 800 MB ram harcıyor. Tabii burada dediğimiz gibi 1 sekme açık fakat arka planda çalışan 5-6 eklenti yüklü. Haliyle bu eklentiler çok RAM yiyor diyebiliriz. Yoksa sadece 1 sekme ortalama 200-300 mb harcamaktadır. Burada açık olan tek sekmede WordPress sitesi açıktır.

2-) 2 sekme + eklentiler açık; olduğunda ortalama 900 mb ram harcamaktadır. Tabi burada dediğimiz gibi eklentiler açıktır. İlk sekmede WordPress açıkken ikinci sekmede ise Facebook sitesi açıktır. Buna göre Facebook kendi başına 100 mb ram harcıyor diyebiliriz.

3-) 3 sekme açık + eklentiler açık; olduğu zaman toplamda 950 mb ram harcıyor. Burada ilk 2 sekmemiz wordpress+facebook siteleri idi. Buna ek olarak 3. sekmeyi boş Google sayfası açtık. Haliyle toplam 950 mb oldu. 2 sekme ve eklentiler açıkken 900 mb idi. Demekki boş bir google sayfası yaklaşık 50 mb ram harcamaktadır.

4-) 1 boş sekme açıkken; ortalama 650 mb ram yiyor. Normalde üstte boş sekmenin 200-300 mb yediğini yazmıştık. Şimdi diyeceksiniz ki burada neden 650 mb harcamış. Şöyle anlatalım. Burada biz gizli sekmeden baktık. Normal Google sayfasını açtık. Fakat gizli sekmede bile olsa sonuçta Google Chrome programını açtığımız için 300-400 mb da programdan gidiyor. Yani eğer gizli sekmede 2 sekme açmış olsaydık (sekmeler boş ise) o zaman 700-800 mb arası ram harcamış olacaktı. Fakat site açılınca +200 mb ilave edilir diyebiliriz.

5-) Son olarak eklentilerin tamamı kaç mb ram harcamış hepsine görev yöneticisinden bakabilirsiniz. Görev yöneticisi > İşlemler bölünü açarak Google Chrome’un solundaki ok işaretine tıklayabilir ve açılan tüm alt chrome’ları görebilirsiniz. Bunların çoğunluğu arka planda çalışan eklentilerdir. Görev sonlandır dediğiniz eklenti çalışmayı durdurur.

6-) Ayrıca eğer Google Chrome daha az ram harcamasını istiyorsanız eklentileri devre dışı bırakmanızı öneririz. İşiniz bittikten sonra eklentileri tekrar aktif edebilirsiniz. Ayrıca gereksiz yere açılan sekmeleri de kapatabilirsiniz. İllaki unuttuğunuz açık kalmış sekmeler olabilir. Bunları kapatarak daha az ram kullanımını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Chrome kaç gb ram harcar, Chrome kaç mb ram harcar onların bilgisini paylaştık. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir