Chrome Virüs Algılandı Hatası Çözümü (Chrome Tarafından Engellendi Hatası)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Google Chrome’da virüs algılandı hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Chrome’da bazı dosyalar indirdiğimizde eğer bilgisayar dosyayı virüslü algılarsa “Başarısız, virüs algılandı” veya “Dosya tehlikeli olduğu için Chrome tarafından engellendi” vb. gibi hatalar verebiliyor. Verilen hata aşağıdaki gibidir.

Normalde elbette virüslü dosyaların bu şekilde hata vermesi çok iyi bir durum. Haliyle Chrome bilgisayarımızı virüslere karşı korumuş oluyor. Fakat her dosya aslında virüslü olmuyor. Bazı dosyalar gerçekten virüssüz ve indirmemiz gereken dosyalar oluyor fakat yine de bu hatayı veriyor. Fakat hiç merak etmeyin bu hatanın çözümü mevcut ve oldukça basittir. Dediğimiz gibi eğer indireceğiniz dosyanın kesinlikle virüs içermediğini düşünüyorsanız o zaman bu adımları uygulayarak virüs korumayı kapatabilir ve dosyayı güvenli bir şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Şimdi resimler eşliğinde anlatıma geçelim.

Google Chrome Başarısız Virüs Algılandı Hatasının Çözümü Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle Chrome’da dosya indirirken yukarıdaki gibi “tehlikeli olduğu için Chrome tarafından engellendi” hatası ve benzeri virüs algılandı hataları alıyorsanız ilk olarak başlat menüsünden ya da bilgisayarın arama kısmına “Virüs ve tehdit koruması” yazın ve onu açın. Virüs yazınca ilk sırada karşımıza çıkar.

2-) Ardından çıkan sayfada 2. bölümde bulunan “Virüs ve tehdit koruması ayarları” kısmına gelin. Burada “Ayarları yönet” yazısı çıkacak. Oraya tıklıyoruz. Eğer sizde bu yazı çıkmazsa direkt olarak “Virüs ve tehdit koruması ayarları” yazısının üzerine tıklayınız.

3-) Sonrasında açılan yerde “Gerçek zamanlı koruma” bölümü çıkacak. Buradaki kısmı “Açık” yerine “Kapalı” yaparsanız virüs algılandı hatası almazsınız. Dilerseniz garanti olması açısından alttaki “Bulut tabanlı koruma” bölümünü de kapalı yapın. Yani burada gerçek zamanlı koruma kısmını pasif yapmanız gerekiyor.

4-) Böylelikle artık dosyaları virüs uyarısı almadan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bazı bilgisayarlarda dosyayı indirdikten sonra “İndirilenler” bölümünde aşağıdaki gibi uyarı verebiliyor. Yani dosyayı indirdiniz diyelim yine uyarı verdi. O zaman Chrome sağ üst taraftan 3 nokta işaretine tıklayın. Ardından “İndirilenler” bölümünü açın. Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak. Burada Chrome dosyayı virüslü algıladığı için böyle bir uyarı veriyor. Burada “Tehlikeli dosyayı tut” seçeneğine tıklıyoruz.

5-) Böylelikle her iki ihtimale karşılık dosyayı bilgisayarımıza yüklemiş oluyoruz. Bu şekilde bilgisayarın İndirilenler veya Karşıdan Yüklemeler dosyasını açarak virüslü olarak algıladığı dosyayı bulmuş olursunuz.

Bu adımları uygulayarak virüs uyarısı verilen dosyaları kolaylıkla indirebilirsiniz. Fakat bilgisayarınız güvenliği açısından dosya indirme işlemini hallettikten sonra virüs korumayı tekrardan aktif etmenizi öneririz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir