Chrome’da indirilen dosyaların masaüstüne otomatik kaydedilmesi nasıl yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Google Chrome’da indirilen dosyaların masaüstüne otomatik kaydedilmesi yani varsayılan olarak masaüstüne yüklenmesi nasıl yapılır onu anlatacağız.

En çok kullanılan tarayıcılardan birisi Google Chrome’dur. İnternetten herhangi bir dosya yüklediğimizde Chrome bunu otomatikman “Downloads” veya “Karşıdan Yüklenenler” klasörünün içerisine kaydediyor. Fakat bu kayıt yerini istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Örneğin bu yüklenen dosyaları otomatikman masaüstüne indirebiliriz. Peki bu işlem nasıl yapılır şimdi görsel eşliğinde size anlatalım.

Chrome İnternetten İndirilen Dosyalar Varsayılan Olarak Masaüstüne Nasıl Yüklenir?

1-) Öncelikle Google Chrome’dan sağ üst taraftaki 3 nokta işaretine basıyoruz. Ardından “Ayarlar” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında bu sayfadan sol menülerden “Gelişmiş” kısmına tıklıyoruz ve gelişmiş seçeneklerinden “İndirilenler” bölümünü açıyoruz.

3-) Ardından burada açılan bölümlerden en üstte aşağıdaki gibi “İndirilenler” kısmı çıkacak. Burada “Konum” bölümünün en sağındaki “Değiştir” butonuna basıyoruz. Böylelikle istediğimiz konumu seçmiş olacağız.

4-) Değiştir butonuna bastıktan sonra küçük bir pencere açılacak. Buradan dosyaların otomatikman varsayılan olarak nereye yüklenmesini istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Eğer masaüstüne otomatikman gelmesini istiyorsanız “Masaüstü” kısmını seçin.

5-) Tabii masaüstünden de bir klasör seçebilirsiniz. Mesela masaüstüne indirilenler klasörü oluşturun. Burayı seçerseniz internetten yüklediğiniz her şey otomatikman oraya kaydolmuş olur. Böylelikle indirdiğim dosya nerede diye uzun uzadıya aratma yapmazsınız. Bu şekilde Chrome üzerinden indirilen dosyaları masaüstüne kaydedebilirsiniz.

Ayrıca buradan dilerseniz indirmeden önce dosyanın nereye kaydedileceğini sor butonunu aktif ederek de her seferinde yüklenen dosyayı değiştirebilir veya ayarlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir