Cloudflare DNS Adresleri

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere CloudFlare’nin dns adreslerini paylaşacağız.

Dns adresleri internete girmek için kapı görevi gören bir sistemdir. Bir sürü dns adresi numaraları vardır. Google, yandex, ttnet vb. hemen hemen tüm firmaların kendilerine ait dns adresleri bulunmaktadır. Daha önceki yazılarımızda bazı firmaların dns adreslerini paylaşmıştık. O yazılara sitemizden sağ üst taraftan aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradaki yazımızda en hızlı dns adreslerine ulaşabilirsiniz.

Fakat geçtiğimiz aylarda CloudFlare’nin yeni hızlı dns adresleri çıktığı açıklandı. Hatta bazı kaynaklara göre gelmiş geçmiş en hızlı dns adresi bunlar deniliyor. Bu yüzden bizler de sizlerle paylaşmak istedik. Bu dns adreslerini kendi bilgisayarlarınızda ayarlarsanız internete daha hızlı şekilde bağlanabilirsiniz. Hatta online oyunlarda vs. fazla ping çıkmadan oyunlar oynayabilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan Cloudflare dns adreslerini paylaşalım.

Başlıklar

Cloudflare DNS Adresleri

IP Versiyon 4

  • Birincil DNS Adresi = 1.1.1.1
  • İkincil DNS Adresi1.0.0.1

Cloudflare IP versiyon 4 için birincil ve ikincil dns adresleri bu şekildedir. Ayrıca ip versiyon 6 için numaraları ise alttaki gibidir.

IP Versiyon 6

  • 2606:4700:4700::1111
  • 2606:4700:4700::1001

Ama burada önemli olan ip versiyon 4’deki numaralardır. Çünkü bu iki numarayı yani 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 adreslerini bilgisayarımıza tanımladığımızda otomatikman internet hızı artmış olacaktır. Şimdi kısaca bu dns adreslerini nasıl ayarlayacağız onu anlatalım.

Cloudflare DNS Adresleri Nasıl Ayarlanır?

Aslında buradaki yazımızda öncelerden anlatımını yapmıştık detaylı bakabilirsiniz. Ama kısaca şöyle anlatalım dns adresini değiştirmek için “Denetim masası > Ağ ve paylaşım merkezi > Kablosuz ağ bağlantısı > Özellikler > İnternet protokolü sürüm 4” kısmını açarsanız burada değişim yapabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi ilk satıra 1.1.1.1 diğer satıra ise 1.0.0.1 yazın ardından tamam butonuna basın. Böylelikle dns adreslerini cloudflare’ninkiler olarak güncellemiş olursunuz.

Biz henüz deneme yapmadık fakat siz deneyip sonuçları yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Eğer gerçekten internet hızlanıyorsa bu sayede diğer takipçilerimiz de bu dns adreslerini kullanmaya başlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir