Coğrafya Defteri Kareli mi Çizgili mi? Hangisi Olur?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere coğrafya defteri kareli mi yoksa çizgili mi olur kısaca onu anlatacağız.

Coğrafya en zevkli ve en önemli derslerin başında gelmektedir. Özellikle coğrafyanın bazı konuları gerçekten zevklidir. Coğrafya dersi not tutulması gereken bir derstir. Özellikle harita bilgisi, meridyenler, hesaplama konularında deftere not tutmak gerçekten önemlidir. Öğrenciler coğrafya dersi için defterin kareli mi yoksa çizgili mi olması gerektiğini merak ediyor. Çünkü coğrafya her ne kadar sözel bir ders olarak geçse de bazı konuları (örneğin harita bilgisi, meridyen-paralel hesaplama, uzaklık-saat hesaplama vb.) sayısal içeriklidir. Bundan dolayı coğrafya defteri nasıl bir defter olmalıdır araştırılıyor. Şimdi kısaca bilgi verelim.

Coğrafya Defteri Çizgili mi Yoksa Kareli mi Olmalıdır?

Coğrafya defteri bazen kareli bazen de çizgili tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise bazı konularının sayısal ağırlık olmasından dolayıdır. Ama çoğu kişi coğrafya defterini kareli olarak kullanmayı tercih eder. Yani her iki defteri de isteğe bağlı şekilde coğrafya dersi için kullanabilirsiniz.

Coğrafya defteri genel olarak çizgili bir defter olarak bilinir. Fakat bu konuda kesin bir tercih yoktur, coğrafya defteri çizgili de olabilir kareli de olabilir. Çünkü coğrafya dersindeki bazı konularda matematiksel hesaplar, çizimler vb. yapıldığı için kareli deftere ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca bu durum öğretmenin isteğine de bağlıdır diyebiliriz. Coğrafya dersinin defterini öğretmen kareli isterse kareli almalısınız, eğer çizgili alın derse çizgili almalısınız. Yani kısacası coğrafya defteri için kareli defter de kullanılabilir çizgili defter de. Bu durum tamamen öğretmene bağlıdır. Öğretmen nasıl defter isterse ona göre alabilirsiniz. Bu yüzden coğrafya öğretmeninize defteri nasıl almalıyız şeklinde sormanız gerekmektedir.

Sizlere tavsiyemiz ise şu şekilde: O yıl coğrafya konularında harita bilgisi, paralel-meridyen hesaplama vb. gibi matematiksel sayısal konular varsa coğrafya defterini kareli alabilirsiniz. Eğer bunların dışında o yıl normal sözel konular varsa o zaman çizgili almanızı tavsiye ederiz. Yani aslında tamamen konuya göre değişiyor. Eğer o seneki coğrafya dersleri sayısal ağırlıklıysa kareli defter alın. Eğer sözel ağırlıklı olacaksa çizgili defter alın. Ama en nihayetinde o dersin hocasına danışmanızı tavsiye ederiz. O dersin hocası hangi defterden isterse onu almanız daha doğru olabilir. Çünkü coğrafya defteri kareli de olabilir çizgili de. Şimdiden coğrafya derslerinde başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir