Twitter Hesabının Kime Ait Olduğunu Nasıl Buluruz? (Tweet Sahibi Öğrenme)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Twitter’ın kime ait olduğunu nasıl öğreniriz, twitter sahibini nasıl buluruz kısaca konu hakkında bilgi vereceğiz.

Twitter dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Twitter’da birçok resmi kurum, kuruluşlar, kişiler açıklama ve duyuru yapabiliyor. Bunların yanı sıra tanınmış kişiler, ünlü kişiler de twitter aleminde yer almaktadır. Twitter’da sadece gerçek kişiler değil fake kişiler, fake hesaplar da bulunmaktadır. İllaki denk gelmiştirsiniz, böyle fake isimli, profil fotosu fake olan hesaplar Twitter’da bir hayli fazla. İşte bu kişilerin paylaştığı tweetler bazen trendlere girebiliyor ve karşımıza çıkabiliyor. Haliyle bu kişilerin kimliklerini, kim olduklarını, gerçek hayatta isimlerinin ne olduğunu merak edebiliriz. Peki, fake twitter kullanıcılarının gerçek isimlerini öğrenebiliyoruz muyuz, böyle bir şey mümkün mü? Şimdi kısaca bahsedelim.

Arkadaşlar, Twitter’da herhangi bir kişinin, fake bir hesabın gerçek kimliğini bilmemiz mümkün değildir. Çünkü Twitter kullanıcıların bilgilerini 3. kişilerle paylaşmıyor, yani bu veriler tamamen gizlidir. Sadece mahkemelik durumlarda savcılık tarafından özel olarak gerçek kimliği ve IP bilgisi Twitter tarafından istenebilir. Yani diyelim ki siz herhangi X bir kişisinin gerçek ismini öğrenmek istiyorsunuz. Eğer o kişi gerçek ismini profiline yazmadıysa maalesef öğrenmek çok zor. Çünkü Twitter bu bilgileri diğer kullanıcılarla paylaşmaz. Aynı şekilde kişinin IP adresini de öğrenemezsiniz. Dediğimiz gibi eğer fake hesap ile ilgili mahkemelik bir durum olursa savcılık özel olarak bilgilerini Twitter’dan isteyebilir ki bu durumda Twitter %100 bilgileri verir mi onu da bilmiyoruz.

Buna ek olarak şöyle bir yöntem var diyebiliriz. Twitter kullanıcıları telefon rehberlerinde kayıtlı kişilerin twitter hesaplarını önerilenler kısmına çıkartıyor. Yani diyelim ki sizin rehberinizde “Ahmet” diye bir kişi kayıtlı ve Ahmet yeni bir twitter hesabı açtı diyelim. İşte Ahmet’in bu yeni hesabı sizin Twitter sayfanızda karşınıza önerilenler olarak çıkabilir. Çünkü rehberde kayıtlı olan bir kişi olduğu için Twitter size bunu gösteriyor. Bu şekilde eğer bu fake hesap sizin rehberinizde kayıtlı bir numaradan açılmışsa haliyle onun kim olduğunu bulabilirsiniz.

Yukarıdaki sayfa “twitter.com/settings/contacts” Bulunabilirlik sayfasıdır. Bu sayfada eğer karşıdaki kişi buraları tiklediyse haliyle sizler de telefon numarasını ve e-posta adresini biliyorsanız o kişinin gerçek kimliğini, ismini ve soyisimi öğrenebilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi burada karşıdaki kişinin telefon numarasını veya e-mail adresini biliyor olmanız gerekiyor. Zaten telefon rehberinizde o kişi kayıtlıysa Twitter size o kişiyi önerilere sunuyor. Haliyle o kişi ve telefonunuzdaki numarayı eşleştirerek kişinin gerçek kimliğini bulabilirsiniz. Fakat diğer türlü herhangi bir fake kişinin, fake ve sahte hesabın gerçek kimliğini bulmak imkansızdır diyebiliriz. Çünkü Twitter bu tarz bilgileri diğer kullanıcılarla paylaşmaz.

Uzun lafın kısası, Twitter’da sahte hesap kullanıp herhangi bir tweet paylaşan kişinin IP adresini veya gerçek isim-soyismini öğrenmek mümkün değildir. Fakat hukuki yollara başvurarak belki öğrenebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir hesabın, fake hesabın veya sahte hesabın gerçek kimliğini öğrenemeyiz. En azından şimdilik Twitter’da böyle bir özellik bulunmamaktadır. Ayrıca bu dediklerimiz fake sahte hesaplar veya gerçek ismini yazmamış profiller için geçerlidir. Yoksa zaten Twitter’ı kullananların çoğu gerçek isim ve soyismiyle hesap açıyor. Zaten Twitter fake hesapları tespit ettiğinde büyük olasılıkla zamanla kapatabiliyor. Ama şuanda bile birçok sahte hesap bulunmaktadır. Fakat dediğimiz gibi bu hesapların gerçekte kim olduklarını en azından şimdilik öğrenememekteyiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir