Coğrafya (Harita) Mekan Tahmin Etme Oyunu

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere coğrafya mekan tahmin etme oyunu nasıl oynanır onu anlatacağız.

Aslında harita üzerinden 2 boyutlu ülke tahmin etme oyunu mevcut ve çok oynanıyor. Fakat bu sıralar popüler olan bir site bunu 3 boyutlu hale taşımış. Bu paylaşacağımız site üzerinden 3 boyutlu şekilde etrafı geziyorsunuz ve dünyanın neresinde olduğunu tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Büyük ihtimalle Google Maps’in alt yapısını kullanan bu site üzerinden hem dünyayı gezmiş olursunuz hem de eğlenceli oyun oynamış olursunuz.

Öncelikle sitenin adı “www.geoguessr.com” ‘dur. Bu site üzerinden ücretsiz olarak 3 boyutlu ülke tahmin etme oyunu oynayabilirsiniz. Şimdi maddeler halinde nasıl oynanır örnekle açıklayalım.

Coğrafya 3 Boyutlu Ülke Tahmin Etme Oyunu Oynanışı

Oyunu oynayacağımız sitenin adresi ==> geoguessr.com ‘dur.

1-) Öncelikle geoguessr.com web sitesine giriş yapıyoruz. Site anasayfası aşağıdaki gibidir. Siteyi açtıktan sonra oyuna başlamak için kendinize göre bölüm seçiniz. Mesela biz “World” yani dünyanın herhangi bir yeri olabilecek bölümü seçtik. Öncelikle “Play” butonuna basıyoruz.

2-) Ardından eğer siteye üye olmadan oynamak istiyorsanız “Browse free maps” butonuna basınız. Fakat üye olmadan oynadığınızda bölüm sayısı az oluyor. Ama ücretsiz üye olursanız daha fazla bölüm açılmış olur.

3-) Ardından açılan sayfada yine “Play” butonuna basıyoruz.

4-) Böylelikle oyuna girmiş oluyoruz. Aşağıda gördüğünüz gibi arabanın içerisinde oyuna başlıyoruz ve sokakları caddeleri gezerek dünyanın neresinde olduğunu tahmin etmeye çalışıyoruz. Ok işaretlerinden ileri geri yapabilir ve sağa sola bakabilirsiniz. Mesela çevredeki tabelalara bakarak dilden hangi ülkede olduğunuzu çıkartabilirsiniz. En sonunda yer tahmini yapmak için sağ aşağıdaki küçük haritaya doğru faremizi getiriyoruz.

5-) Ardından harita otomatikman biraz büyümüş olacaktır. Buradan tahmin ettiğimiz mekanı fare ile seçiyoruz. Mesela biz Meksika diye tahmin ettik o yüzden o ülkeyi işaretledik. Tahmin ettikten sonra “Guess” butonuna basıyoruz.

6-) Ardından sonuç ekranı karşımıza çıkacaktır. Biz Meksika’yı tahmin etmiştik. Fakat doğru cevap Rusya’nın kuzeyinde bir yerde çıktı. Haliyle çok az puan verdi. Oyun doğru mekan ile tahmin ettiğiniz yer arasındaki kilometre mesafesini otomatikman çıkartıyor ve ona göre puan veriyor. Mesela bizim tahmin ettiğimiz yer ile gerçek yer arası mesafe 7300 km civarında çıktı. Haliyle puan da az geldi diyebiliriz.

7-) Sizler de bu şekilde tahminler yaparak puan biriktirebilirsiniz. Hem dünyayı gezmiş hem de eğlenmiş olursunuz. Dediğimiz gibi siteye ücretsiz üye olarak daha fazla ve farklı mekanlara gidebilir ve tahminde bulunabilirsiniz.

Bu şekilde 3 boyutlu sanal şekilde caddelerde gezerek ülkeleri tahmin edebilirsiniz. Ne kadar yakın tahminde bulunursanız o kadar yüksek puan alırsınız. Oyunu oynadıktan sonra puanlarınızı ve görüşlerinizi yorum olarak yazmayı unutmayınız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir