CPanel Üzerinden Subdomain(Alt Alan Adı) Oluşturmak

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere cpanel üzerinden subdomain yani alt domain nasıl oluştururuz onu anlatacağız.

Öncelikle subdomaini anlatalım.Arkadaşlar subdomain alt alan adı demektir.Mesela tr.facebook.com veya forum.donanimhaber.com gibi alan adları subdomain olmaktadır.Yani ana domainden önce “x.anadomain.com” şeklinde x gibi bir ifade varsa bu domaine subdomain denilmektedir.Bir diğer ismi de alt alan adıdır.

Subdomain almak için sitenizin bir hostingi olmalıdır.Daha doğrusu cpanel,plesk panel vb. gibi panelleri bulunmaktadır.Bu yazımızda sizlere cpanel üzerinden subdomain açmayı anlatacağız.En çok cpanel sistemi kullanıldığı için bu şekilde başlayalım dedik.Şimdi lafı uzatmadan maddeler halinde cpanel üzerinden subdomain oluşturmayı anlatalım.

1-) Öncelikle hangi sitemizde subdomain oluşturmak istiyorsak o sitemizin Cpanel’ine giriş yapıyoruz.

2-) Ardından orta kısımlarda yer alan “Domains” bölümüne geliyoruz ve oradan “Subdomains” kısmına giriyoruz.

3-) Sonrasında ise buradan subdomainimizi oluşturuyoruz.Biz örnek olması açısından forum.siteismi.com şeklinde oluşturduk.Siz istediğinizi yazabilirsiniz.

4-) Sonrasında Create butonuna basıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi Success mesajı gelecektir.Yani subdomainimiz başarıyla oluşturulmuştur.

5-) Ardından oluşturduktan sonra Go Back tuşuna basarak tekrar eski yere geldiğinizde burada aşağıdaki gördüğünüz gibi subdomain üzerinde ayar yapabilirsiniz.İsterseniz ismini değiştirebilirsiniz veya subdomaine buradan wordpress,opencart vb. sistem kurulumları yapabilirsiniz.

Evet arkadaşlar cpanel üzerinden subdomain bu şekilde alınmaktadır.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi günler ve iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir