Çünkü mü Çünki mi Hangisi Doğru? TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere çünkü mü yoksa çünki mi doğru yazılışı hangisidir TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimelerin okunuşları ile yazılışları farklı olabiliyor. Bu kelimelerden ikisi de çünkü-çünki ikilisidir. Çünkü kelimesini telaffuz ederken bazen çünki diye okuyabiliyoruz. Fakat yazılışı farklıdır. Şimdi sizler için Türk Dil Kurumu’na göre çünkü-çünki nasıl yazılır onu kanıtıyla birlikte anlatalım. Ek olarak söylemeden geçmeyelim, yazım kuralları sınavlarda karşımıza çıkabiliyor. Aynı şekilde çünkü-çünki ikilisi de sınavlarda sorulabilir. Bu yüzden doğrusunu bilmemiz faydalı olacaktır.

Çünkü mü Çünki mi TDK’ya Göre Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> Çünkü ✓
  • Hatalı yazılışı ==> Çünki ×

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Farsça’dan geçen ve “Şundan dolayı, şu sebeple, zira” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı Çünkü‘dür. Yani çünkü-çünki ikilisinden doğru yazılışı çünkü kelimesidir. Ayrıca telaffuz bakımından doğrusu da çünkü olmaktadır. Normalde İstanbul Türkçe’sine göre çünkü kelimesinin telaffuzu çünki olarak okunuyor. Fakat TDK’ya göre kelimenin doğru yazılışı (hatta telaffuzu da) çünkü şeklindedir. Şimdi kanıt görselini paylaşalım.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sözlük sitesinde kelimenin doğru yazılışı “Çünkü” olarak geçmektedir. Yani kelimenin son harfi ‘ ü ‘ şeklindedir. Kelimenin son harfi ‘ i ‘ değildir. Ek olarak şöyle bir bilgi verelim. Telaffuz açısından çünkü-çünki ikisinin de kullanımı yapılıyor. Yani telaffuz bakımından kesin birisi doğrudur diyemeyiz. Fakat yazım kuralları açısından TDK baz alındığı için TDK’ya göre kelimenin doğru yazılımı “ÇÜNKÜ” kelimesidir. Bu bakımdan eğer bu kelime sınavlarda karşımıza çıkarsa doğru yazılışını “çünkü” olarak almamız gerekmektedir.

“Çünkü” örnek cümle kullanımı:

  • “Ben şimdi sizin fikrinizi tenkit etmeyeceğim çünkü faydasızdır.” (Ömer Seyfettin)
  • Gelemedim çünkü çok yorgundum.
  • Bu işi beğenmedim çünkü alanım değil.
  • İstediğin şeyi alamadım çünkü param bitmişti.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir