Dağ Çayının Faydaları ve Kullanım Şekli

Dağ Çayı (Sideritis) Nedir? İçeriğinde Ne Bulunur?

Boyları bir metreye kadar ulaşabilen dağ çayı, çok açık yeşil renkte yapraklara sahip hoş kokulu bir şifalı bitkidir. Daha çok Yayla çayı olarak bilinir. Bu şifalı bitki bünyesinde bazı kimyasallar, flavonlar ve uçucu bir yağ bulundurmaktadır.

Dağ Çayının Faydaları ve Etkileri

Şifalı bir bitki olan dağ çayı iştah açma üzerine etkilidir. Bunun yanı sıra hazmı ciddi anlamda kolaylaştırır. Güçlü bir uyarıcı olduğundan kuvvet vericidir. Bu anlamda sinirlere de fazlasıyla iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda mikrop öldürücü antioksidan etkilere de sahiptir. İltihapların sökülüp atılmasına yardımcı olur. Mide ağrısı şikayeti olanlar için birebirdir. İyi bir gaz söktürücüdür. Soğuk algınlığına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Dağ Çayı Nasıl Kullanılmalıdır?

Dağ çayının çayı hazırlanıp içilmektedir. Bitkinin sahip olduğu çiçekli dallar kurutulup üzerine kaynamakta olan su dökülüp birkaç dakika demlenir. Burada önemli nokta dağ çayının demleme süresidir. Çünkü demleme süresi çayın rengini, kokusunu ve tadını etkilemektedir. Siz damak tadınıza göre ayarlayıp içebilirsiniz. İçimi kolay, lezzetli bir çaydır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir