Dereceleri En Çok Yükseltecek Amel Nedir?

Bu yazımda sizlere dereceleri en çok yükseltecek amel nedir ondan bahsedeceğim.

Kur-an’ı Kerim’in 29. suresinin (yani El-Ankebut suresi) 45. ayetindeki açıklamaya göre dereceleri en çok yükseltecek amel Allah-u Te’ala’ya zikretmektir.Gelin bu ayetin mealini birlikte okuyalım.

29. surenin 45. ayetinde meali bu şekildedir;

“Habibim! Sana vahyedilmiş olan o kitabı Allah-u Te’ala’ya manen yakınlaşmak,lafızlarını ezberlemek ve manalarını çok iyi anlamak için peş peşe oku ve o farz namazları hakkıyla kıl! Zira dışındaki ve içindeki tüm şart ve edeplere riayet edilerek kamil manada eda edilen o namaz, zina gibi en çirkin olan şeylerden de şer’an ve aklen reddedilen münkerden de kesinlikle alıkoyar. Allah’ın zikri için meşru edilmiş ve bütünüyle zikirden ibaret olan namaz ise elbette diğer bütün ibadetlerden daha büyüktür.

Allah sanat haline getirerek yapmakta olduğunuz hayır ve taatla ilgili şeyleri hakkıyla bilmektedir.Buna göre de karşılığınızı verecektir.”

Ayetin aşağısında ise şu ek bilgiler yer almaktadır;

Ebu’d-Derda (Radıyallahu Anh)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):”Agah olun! Ben size amellerinizin en hayırlısını, padişahınızın katında en makbulünü, derecelerinizi en ziyade yükseltecek olanını, sizin için altın ve gümüş infakından daha hayırlı olanını ve düşmanlarınızla karşılaşarak boyunlarını vurmanızdan yada onların sizin boyunlarınızı vurmasından böylece şehit olmanızdan da daha hayırlı olanını haber vereyim mi?” buyurduğunda sahabe-i kiram:”Buyur!” dediler.Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de:”Allah-u Te’ala’yı zikretmektir!” buyurdu.

Mu’az ibni Cebel (Radıyallahu Anh) şöyle demiştir:”Kişiyi Allah’ın azabından kurtarma hususunda Allah’ın zikrinden daha faydalı hiçbir şey olamaz!”

Kaynak=Kur’an-ı Kerim ve Tirmizi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir