Detaylı Harddisk (HDD-SSD) Özelliklerine ve Bilgilerine Nasıl Bakılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarın harddisk özelliklerine detaylı şekilde nereden ve nasıl bakılır onu anlatacağız.

Harddisk kısaca, bilgisayarın bilgilerinin barındığı yani depolandığı bir donanımdır. Kısaltma olarak HDD şeklinde yazılır. HDD’lerin 2 katı özelliğinde çalışan harddisklere ise SSD denir. Harddisk özelliklerine normalde Bilgisayarım’a girerek ve Yerel Disk (C:) veya Yerel Disk (D:)‘ye sağ tık yaparak bakabiliyoruz. Fakat burada kapasite bilgileri vb. normal bilgiler yer almaktadır. Ama aynı şekilde bilgisayardan harddiskinizin tüm özelliklerine ve bilgilerine detaylı şekilde bakabileceğiniz bir yer daha var. Şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

Bilgisayarda Harddisk’in Detaylı Özelliklerine Nereden Bakılır?

1–) Öncelikle başlat menüsüne giriyoruz ve arama yerine “Çalıştır” yazıp açıyoruz.

2–) Ardından çalıştıra “msinfo32” yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Dilerseniz başlat menüsündeki arama yerine direkt olarak “msinfo32” diye yazın onu açın o şekilde de açılmaktadır.

3–) Ardından aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada bilgisayarın tüm detaylı özellikleri yazmaktadır. Harddiskin özelliklerine ve bilgilerine bakmak için sol menülerden “Bileşenler” ‘e giriyoruz.

4–) Ardından “Depolama” kısmını açıyoruz.

5–) Son olarak buradan ise “Diskler” bölümüne giriyoruz.

6–) Burada gördüğünüz gibi harddiskin tüm özellikleri yer alacaktır. Üreticisi, modeli, toplam silindir, toplam kesim vb. harddiske ait tüm detaylı bilgiler burada yer almaktadır.

7–) Ek olarak aynı şekilde “Sürücü” kısmını açarsanız burada da harddiske ait diğer farklı bilgiler yer almaktadır. Toplam boyutu, boş alan, seri numarası vb. bilgiler de burada yazıyor.

8–) Böylelikle HDD veya SSD’lerin tüm özelliklerine en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olursunuz.

Bu şekilde ayrıntılı bir biçimde HDD veya SSD bilgilerine bakabilirsiniz. Tüm windows bilgisayarlarda bu adımları uygulayarak harddiskinizi yakından inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir