DGS’de Yanlış Doğruyu Götürür mü? DGS Kaç Yanlış Kaç Doğruyu Götürüyor?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere DGS’de kaç yanlış kaç doğruyu götürüyor, yanlış doğruyu götürür mü gibi soruların kısaca cevaplarını paylaşacağız.

Bazı sınavlarda 3 yanlış 1 doğruyu götürürken bazılarında ise 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bundan dolayı DGS sınavına girecek olan adaylar sınavda kaç yanlış kaç doğruyu götürür merak ediyor. Şimdi detaylara geçelim.

DGS Sınavında Yanlış Doğruyu Götürür mü? Kaç Yanlış Kaç Doğruyu Götürür?

DGS sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. DGS’nin açılımı “Dikey Geçiş Sınavı” demektir. DGS 2 yıllık üniversitelerden mezun olup 4 yıllığa yerleşmek için adayların girmiş olduğu bir sınavdır. Yani üniversite aşamasında bir sınav olduğu için sorularda toplam 5 şık bulunuyor. Haliyle 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Eğer liseye geçiş tarzında bir sınav olsaydı şıklarda 4 cevap olacağı için 3 yanlış 1 doğruyu götürürdü.

DGS’de 50 sayısal 50 sözel olarak toplamda 100 soru sorulmaktadır. Net hesaplanırken hangi bölümden 4 yanlış yaptıysanız aynı bölümden 1 doğru sayısı siliniyor. Mesela sözel bölümde 40 doğru 8 yanlış 2 boş yaptınız diyelim. Bu durumda 8/4=2 doğru silinmiş olur. Yani sözel netiniz 38 net olmuş olacaktır. Sözeldeki yanlış sayılar sayısalı etkilemez. Aynı şekilde diyelim ki sayısal alanda 38 doğru 12 yanlış yaptınız diyelim. Bu durumda sayısal netiniz 38-3=35 olmuş olur. Sayısalda yaptığınız yanlış sayıları sözeldeki doğru sayılarını etkilemez, sadece sayısalı etkiler. Bu şekilde net hesaplaması yapabilirsiniz.

Kısacası; DGS sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Eğer sınavda toplam 80 doğru 20 yanlış yaptıysanız net sayınız 75 olur. Yani DGS’de 3 yanlış 1 doğruyu değil 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Herkese sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir