Osmanlı’da Kalemiye Sınıfı Üyeleri Kimlerdir? Kalemiye Kimlerden Oluşur?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Osmanlı Devleti’nde kalemiye sınıfı üyelerinde kimler bulunur kısaca onu anlatacağız.

Osmanlı’da Divan-ı Hümayün 3 sınıfa ayrılırdı. Bunlar; İlmiye, Kalemiye ve Seyfiye sınıfıdır. Bunlardan seyfiye sınıfı üyelerini geçmiş konumuzda sizlere anlatmıştık. Bu yazımızda ise kalemiye üyeleri kimlerden oluşuyor onu anlatacağız. Kalemiye (Ehl-i Kalem) sınıfı bürokrasi, mali ve diplomasi gibi işlerden sorumlu sınıftır. Kalemiyede kimler bulunur sınavlarda karşımıza soru olarak çıkabiliyor. Şimdi kalemiye üyelerini sizlere iletelim.

Osmanlı’da Kalemiye Sınıfı Üyeleri Kimlerdir?

  • Defterdar
  • Nişancı
  • Reisülküttap

Kalemiye sınıfına ait birimler Defterdar, Nişancı ve Reisülküttap’tır. Daha doğrusu en üst rutbe bu birimlerden oluşuyor. Kalemiye sınıfının en üst rütbesi Nişancı’dır. Nişancı, Padişah’ın tuğrasını çekmekle görevliydi. Aynı şekilde Defterdar ve Reisülküttap da Kalemiye sınıfına aittir.

Bunların dışında; Sadrazam, Kadı, Kazasker, Sancakbeyi, Kaptan-ı Derya, Vezirler, Beylerbeyi, Yeniçeri Ağası vb. gibi birimler Kalemiye sınıfına ait değillerdir. Özellikle KPSS sınavında kalemiye, seyfiye ve ilmiye sınıfına ait birimler hangileri ve benzeri tarzda sorular çıkabiliyor. Bu yüzden en üst rütbelerini ezberlemekte fayda vardır diyebiliriz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar ve sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir