Osmanlı’da İlmiye Sınıfı Üyeleri Kimlerdir? İlmiye Kimlerden Oluşuyor?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Osmanlı Devleti’nde ilmiye sınıfı üyeleri kimlerden oluşmaktadır hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti’nde yönetenler sınıfı 3 gruba ayrılır. Bunlar; ilmiye, kalemiye ve seyfiye sınıfıdır. Daha önceki yazılarımızda kalemiye sınıfı ve seyfiye sınıfı üyelerini paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ilmiye sınıfı üyeleri kimlerdir onu paylaşacağız. Özellikle KPSS sınavlarında kalemiye, ilmiye, seyfiye sınıfı üyeleri kimler çok soruluyor. Bundan dolayı ezberlemekte fayda vardır diyebiliriz. Şimdi detaylara geçelim.

Osmanlı’da İlmiye Sınıfı Üyeleri Kimlerdir?

  • Şeyhülislam
  • Kadı
  • Kazasker
  • Müderris

İlmiye sınıfı üyeleri Kadı, Kazasker, Müderris ve Şeyhülislam’dır. İlmiye sınıfının bir diğer ismi “ilim ehli” demektir. İlmiye sınıfı, medreselerden yetişen kişilerden oluşmuştur. En üst rütbesi Şeyhülislam’dır.

Ek olarak şunu belirtelim, ilmiye sınıfında en çok kazasker karıştırılıyor. “Kazasker” kelimesinde “asker” geçtiği için çoğu kişi bunu ilmiye değil seyfiye yani kılıç ehli sınıfından zannetmektedir. Fakat kazasker seyfiye değil ilmiye sınıfında yer alıyor. Kazasker, Osmanlı’da şeri davalara bakan askeri hakimdir. Bundan dolayı ilmiye sınıfında yer almaktadır. En çok karıştırılan birim bu olduğu için ekstra hatırlatma yapmak istedik. Herkese sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir