Osmanlı’da Voynuk, Ulah, Martolos, Baştina, Levent Ne Demektir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere Osmanlı Devleti’nde voynuk, ulah, baştina, martolos, levent vb. gibi terimler ne demektir, ne anlama geliyor onları açıklayacağız.

Osmanlı Devleti’nde yaşayan bazı özel sınıfların isimleri sınavlarda karşımıza çıkabiliyor. Özellikle KPSS, tarih içerikli sınavlarda voynuk, ulah, martolos, levent vb. gibi kavramlar soru olarak sorulabiliyor. Şimdi sizlere Osmanlı Devleti’nde yer alan bazı sınıfların isimlerini ve ne anlama geldiklerini paylaşalım.

Osmanlı Devleti’nde Bazı Sınıflar ve Anlamları Nelerdir?

Voynuk Ne Demek?

Voynuk, Osmanlı Devleti’nde yaşamış askeri bir sınıftır. Voynuk, vezirlerle devlet adamlarının ve seferde ordunun atlarına bakmak ve sair zamanlarda Has ahır ve çayır hizmetinde kullanılmak üzere gayrimüslimlerden tertip olunan ve özellikle Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya ve Tesalya’da istihdam edilen askerî zümrenin ismidir.

Ulah Ne Demek?

Ulah, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Balkanlar’da yaşayan ve genellikle Rumen kökenli olan bir etnik gruba verilen bir terimdir. Ulahlar, günümüzdeki Romanya ve Bulgaristan’ın bazı bölgelerinde yaşarlardı. Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki egemenliği sırasında, Ulahlar önemli bir nüfusa sahipti ve Osmanlı toplumunun çeşitli alanlarında faaliyet gösterdiler.

Martolos Ne Demek?

Martolos, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan bir terimdir ve genellikle atlı bir askeri birlik veya askeri bir rütbe için kullanılmıştır. Martoloslar, genellikle süvari birliklerinde görev yapan ve çoğunlukla Balkanlar’dan gelen askerlerdir.

Levent Ne Demek?

Osmanlı donanmasında ve kıyılarında görev yapan asker sınıf. Osmanlı İmparatorluğu’nda “levent” terimi, genellikle denizcilikle ilişkilendirilen bir kavramdı. Leventler, Osmanlı donanmasında görev yapan denizcilerdi. Bunlar, genellikle denizcilik becerilerine sahip genç erkeklerden oluşurdu.

Baştina Ne Demek?

Osmanlılar’da genellikle Balkanlar’daki gayri müslim halkın elinde bulunan büyük çiftliklere verilen ad.

Mîrâhur Ne Demek?

Saraya ve özellikle hükümdara ait hayvanlarla ilgilenen teşkilâtın başı.

Derbend Ne Demek?

Osmanlı Devleti’nde yolların ve seyahat emniyetinin sağlanması için küçük bir kale şeklinde kurulmuş karakollara verilen ad.

KPSS 2014 Çıkmış Bir Soru ve Cevabı

Aşağıdakilerden hangisi, vezirlerle devlet adamlarının ve seferde ordunun atlarına bakmak ve sair zamanlarda Has ahır ve çayır hizmetinde kullanılmak üzere gayrimüslimlerden tertip olunan ve özellikle Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya ve Tesalya’da istihdam edilen askerî zümredir?

A-) Ulah

B-) Martolos

C-) Voynuk

D-) Levent

E-) Miralay

Cevap : C şıkkı Voynuk

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir