Domates Meyve mi Sebze mi? Bilimsel Olarak Domates Meyve midir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere domates meyve mi yoksa sebze mi hangisi kabul edilmektedir kısaca onu anlatacağız.

Günlük hayatta en çok tükettiğimiz gıdalar arasında yer alan domates hakkında meyve mi sebze mi sorusu soruluyor. Bu konu bazı genel kültür sorularında, bulmacalarda, sınavlarda vb. yerlerde karşımıza soru olarak çıkabiliyor. Domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğu tartışılan konular arasında yer almaktadır. Fakat konu hakkında çok güzel bir ayrım mevcuttur diyebiliriz. Aslında domates herkese göre sebze olarak bilinir. Peki, gerçekte domates sebze midir yoksa meyve midir? Gelin birlikte öğrenelim.

Domates Meyve midir Sebze midir?

Domates sebze değil, meyvedir.

Bilimsel açıklamalara göre çekirdeği olan yiyecekler meyve sınıfına girmektedir. Yani meyvelerin içerisinde çekirdek, tohum veya tohumlar bulunmaktadır. Haliyle domatesin içerisinde de tohum ve çekirdekler bulunduğu için domates bilimsel olarak meyve kabul edilmektedir. Fakat günümüzde çoğu kişi domatesi sebze olarak bilmektedir. Halbuki bu bilimsel açıdan yanlış bir bilgidir. Çünkü dediğimiz gibi domateste çekirdek veya tohum bulunduğu için, gözle görülecek şekilde çekirdekleri olduğu için sebze değil meyve sınıfına girmektedir diyebiliriz. Bazı kaynaklara göre yenilen şey çekirdekli veya tohumlu ise buna meyve denir. Eğer yenilen şey kök veya yaprak şeklindeyse buna da sebze denir. Aslında sadece domates değil bunun yanı sıra salatalık, fasulye, kabak vb. gibi yiyecekler de bilimsel olarak meyve kabul edilmektedir. Patates, soğan, ıspanak gibi şeyler ise bilimsel olarak sebze kabul edilir.

Kısacası; bilimsel kaynaklara göre domates meyvedir, sebze değildir. Birçoğumuz domatesi sebze olarak bilir fakat bilimsel olarak domates meyvedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir