Duaların Geri Çevrilmediği 5 Gece Hangisidir?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere duaların geri çevrilmediği 5 gece hangisidir? Hangi gecelerde dua geri çevrilmez onların isimlerini paylaşacağız.

Allah (c.c.) Mü’min Suresi’nin 60. ayetinde bana dua edin kabul edeyim buyuruyor. Haliyle sıkıntılı anlarımızda, mutlu anlarımızda vb. tüm zamanlarda bol bol Allah’u Te’ala’ya dua etmeliyiz. Sadece kendimiz için değil tüm müslüman alemi için de bol bol dua etmeliyiz. Annemize, babamıza, kardeşlerimize, akrabamıza, dostlarımıza sıklıkla dua etmeliyiz. Dua her zaman, her an edilebilmektedir. Fakat bazı geceler var ki dualar asla geri çevrilmez buyrulmuştur. Hadisi Şerif’e göre 5 gecede dua etmek çok sevaptır, bu 5 gecede dualar geri çevrilmez. Şimdi sizlere bu 5 gece hangi gecelerdir onların isimlerini paylaşalım.

Hangi 5 Gecede Dualar Geri Çevrilmez?

Duaların geri çevrilmediği 5 gece aşağıdaki gibidir:

  • Receb ayının ilk Cuma gecesi (Regaip Kandili gecesi)
  • Şaban ayının 15. gecesi (Berat Kandili gecesi)
  • Ramazan Bayramı gecesi
  • Kurban Bayramı gecesi
  • Perşembeyi Cumaya bağlayan gece (Her hafta Cuma gecesi)

Bu 5 gecede dualar geri çevrilmemektedir. Bu 5 gece arasında cuma gecesi de bulunmaktadır. Yani her hafta perşembeyi cumaya bağlayan gece de bu gecelere dahildir. Cuma gecesi yılda 52 kere olurken diğer 4 geceler ise yılda 1 kere gelmektedir. Yani örnek vermek gerekirse diyelim ki Recep ayının ilk Cuma gecesini yani Regaip gecesini kaçırdınız. Ama hiç üzülmeyin çünkü diğer hafta cuma gecesi de duaların geri çevrilmediği gecelerden birisidir.

Duaların geri çevrilmediği 5 gece hakkındaki hadisi şerifi de sizlere aktaralım. Hadisi Şerif şöyle:

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahualeyhivesellem) buyurdular ki: “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Bunlar Receb’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ın ortasında bulunan Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir.” (Kaynak : Câmiu’s-Sağir)

Allah (c.c.) dualarınızı kabul eylesin. Dua ve selametle. Kendinize iyi bakın…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir