Duanın Kabul Saati Ne Zaman, Hangi Gün, Hangi Saat ve Hangi Dakikadır?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere duanın en kabul saati ne zamandır kısaca hakkında bilgi vereceğim.

Duanın en kabul saati Çarşamba günleri ikindi ezanından yarım saat (30 dakika) önce yapılan duadır. Cübbeli Ahmet Hoca’nın yaptığı açıklamaya göre bir hadisi şerifte duanın en kabul saatinin her Çarşamba ikindiden yarım saat önce yapılan dua olduğunu açıklamıştır. Çünkü bu zaman dilimi Hendek muharebesinde meleklerin yardıma geldiği saattir. Bundan dolayı her çarşamba ikindiden yarım saat önce duanın kabul saati olarak bilinmektedir.

Hadisi Şerife göre Çarşamba günü her Çarşamba gününde duanın kabul saati vardır. Bu saat ise Hendek muharebesinde meleklerin yardıma geldiği saattir. Bu vakit ise ikindi ezanından yaklaşık yarım saat kadar öncedir. Her çarşambada vardır. Hadisi Şerife göre ve Alimler tarafından yapılan açıklamaya göre, Çarşamba günleri ikindi ezanına yarım saat kala bir insan camide veya nerede otursa bir hacet namazı kılsa ve dua yapsa %100 kabul olur. Bu vakitte yapılan dua hakkında, Hz. Câbir (radıyallahuanh) ‘Ne zaman çarşamba günü ikindiden evvel dua ettimse mutlaka o vakitte duanın kabul eserini gördüm’ demiştir.

Kısacası; her çarşamba günü ikindi ezanından yaklaşık yarım saat önce yapılan dua çok önemlidir ve duanın kabul saatlerinden birisidir. Elbette duanın kabul saatiyle ilgili farklı zaman dilimleri de vardır. Fakat hadisi şeriflerde her çarşamba günü ikindi namazından daha doğrusu ikindi ezanından 30 dakika önce yapılan dua, duanın kabul saatlerinden birisi olarak geçmektedir. Burada dediğimiz gibi her çarşamba günü olacak. Çarşamba günü ve ikindi ezanından yaklaşık 30 dakika önce olacaktır.

Allah (c.c.) yapmış olduğunuz ve yapacak olduğunuz tüm duaları dergahı izzetinde kabul eylesin. Amin…

NOT = Duaların birçok kabul saati, kabul anı ve günü bulunabilir. Biz bu yazıda bir hadisi şeriften nakledilen bilgilere göre en kabul saatini ve gününü sizlere ilettik. Detaylı bilgiler için Cübbeli Ahmet Hoca’nın sohbetlerini takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir