Dünyada En Çok Konuşulan Diller Listesi

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere dünyada en çok konuşulan diller hangileridir onları paylaşacağız.

Dünyada en çok konuşulan dilin global dil İngilizce olduğu söyleniyor.Fakat gerçek böyle değil.İlk sırada en kalabalık nüfusa sahip olan Çinlilerin konuştuğu dil Çince vardır.Şimdi en çok konuşulan dilleri sırasıyla maddeler halinde paylaşalım.Listemizi en çok konuşulandan en az konuşulana doğru paylaşacağız.

1–) Çince;

Listemizin ilk sırasında tabii ki Çince var.Çince dünyada yaklaşık 1.3 milyar insan tarafından konuşuluyor.Bu da Çin ülkesinin nüfusuna yakın bir değerdir.

2–) İngilizce;

Listenin 2. sırasında ise dünyanın şuanda global dil olarak kabul ettiği İngilizce var.İngilizce ise yaklaşık olarak 500-600 milyon tarafından aktif olarak konuşulmaktadır.

3–) İspanyolca;

İspanyolca ise dünyada en çok konuşulan 3. dil konumundadır.Bunun en büyük etkisi ise orta ve güney amerikanın büyük bir kısmının İspanyolca konuşmasıdır.Dünyada yaklaşık 300-400 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

4–) Hintçe;

4. sırada ise Hintçe bulunuyor.Hintçe toplamda yaklaşık 300-350 milyon kişi konuşuyor.Aslında şimdi diyeceksiniz ki Hindistan’ın nüfusu 1.3 milyar değil mi nasıl 4. sırada oluyor bu dil diyeceksiniz.Gerçek şu ki Hindistan’ın resmi dili İngilizcedir.Ayrıca Hindistan’da epey fazla yerel dil bulunuyor.Bu da öz Hintçe konuşan sayısını azaltıyor.Bu yüzden 4. sıradadır diyebiliriz.

5–) Arapça;

Arapça dili ise dünyada en çok konuşulan 5. dildir.Yaklaşık 250-300 milyon kişi Arapça konuşmaktadır.

6–) Rusça;

Dünyanın en çok konuşulan 6. dili Rusça yaklaşık olarak 200-250 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.Rusya’nın ve çevresindeki ülkelerin çoğu Rusça diline hakimdir.Bu yüzden en çok konuşulan diller arasındadır.

7–) Türkçe;

Türkçe dilimiz ise 7. sıradadır.Yaklaşık 200 milyon küsür kişi Türkçe konuşmaktadır.Bu sayının fazla olmasının sebebi ise Orta Asya’nın hemen hemen çoğunluğunun Türkçe dilini konuşmasıdır.Yoksa sadece Türkiye’yi baz alırsak 80 milyon Türkçe konuşan vardır deriz.

8–) Portekizce;

İspanyolca ile çok benzer bir dil olan Portekizce dünyada en çok konuşulan 8. dil konumundadır.Yaklaşık 200 milyon kişi bu dili konuşmaktadır.Bu sayının fazla olmasının nedeni yine orta ve güney amerikada çoğunlukla ispanyolca ve portekizce konuşuluyor olmasıdır.

9–) Bengalce;

Bengalce ise Bangladeş’in resmi dilidir.Bu yüzden yaklaşık 180-200 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

10–) Japonca;

Japonca ise 10. sıradadır diyebiliriz.Yaklaşık 150 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.Bu sayı hemen hemen Japonya’nın nüfusuyla aynı miktardadır.

11–) Almanca;

Aslında Almanca epey bir konuşulan dil olarak biliniyordu.Özellikle 2. dünya savaşı sıralarında Almanca çok konuşuluyordu.Fakat sonradan konuşanların sayısı azaldı çünkü o zamanlar global dil Avrupa’da Almanca sayılırdı fakat şimdi İngilizce oldu.Ama yinede Almanca 130 milyon küsür kişi tarafından konuşulmaktadır.

12–) Fransızca;

Listenin 12. sırasında ise Fransızca dili vardır.Fransızca ise yaklaşık 120 milyon küsür insan tarafından konuşulmaktadır.Bu sayının fazla olmasının da sebebi Afrika’daki ülkelerin çoğunda Fransızca konuşuluyor olmasıdır.

NOT = Bu dilleri konuşanların sayısı ortalama olarak yazılmıştır.Zaman geçtikçe bu sayılar artabilir de azalabilir de.

Dünyanın en çok konuşulan dilleri bu şekildedir.İlerleyen zamanlarda daha çok konuşulan diller olursa listemize ekleyeceğiz.Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir