Dünyada Son 25 Yıl İçinde Etkili Olan Salgın Hastalıklar Nelerdir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere dünyada son 25 yıl içerisinde etkili olan salgın hastalıklar nelerdir onların isimlerini ve hakkında kısaca detaylı bilgilerini paylaşacağız.

Dünyada son yıllarda birçok salgın hastalık görülmüştür. Bunlardan en sonuncusu da Çin’den yayılmaya başlayan korona virüsü hastalığıdır. Şimdi sizlere dünyada son 25 yılda etkili olan salgın hastalıklar hangileridir onları aktaralım.

Başlıklar

Dünyada Son 25 Yıl İçinde Etkili Olan Salgın Hastalıklar (Kısaca)

1–) AİDS

  • AİDS, HIV ismi verilen bir virüsün insan bağışıklık sistemini ortadan kaldırması sonucunda ortaya çıkan ölümcül bir hastalıktır.

2–) Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

  • Kenelerin taşıdığı bir virüsün etkisiyle bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalık ülkemizde de görülebilmektedir.

3–) Kuş Gribi

  • İlk defa Çin ülkesinde görülen bu hastalık H5N1 isimli bir virüsü taşıyan kanatlı hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir.

4–) SARS

  • Nedeni tam olarak bilinemeyen bu hastalık, Akut solunum yolu yetmezliği sendromu olarak bilinmektedir.

5–) Hepatit

  • Hepatit, sarılık olarak da bilinen bir hastalıktır. Hastalığın değişik türleri mevcuttur ve tedavi edilmediğinde tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

6–) Sıtma

  • Sıtma hastalığına sebep olan parazit, anofel cinsi sivrisineklerde bulunmaktadır. Yani bu tip sivrisineklerden bu hastalık bulaşmaktadır.

7–) Domuz Giribi

  • Domuz gribi, H1N1 olarak tanımlanan bir virüsten bulaşmaktadır. İnsan ve hayvanlarda görülen bir virüsün karışımı niteliğinde olan H1N1 virüsüne karşı aşı çalışmaları bilim adamları tarafından yürütülmektedir.

8–) Korona (Corona) Virüsü

  • Son günlerde dünya çapındaki salgın hastalıklardan birisi ise Koronavirüsü hastalığıdır. Korona virüsü hayvanlar arasında yaygın olmakta olan büyük bir virüs grubunun adıdır. Korona ilk olarak Çin’de görülmüştür ve şuanda bir çok ülkede belirtileri görülmektedir.

Salgın hastalıklar bu şekildedir. Bu isimler bazı sınavlarda kpss, öabt vb. genel kültür içeren sınavlarda sorulabiliyor. Bu bakımdan iyi bilmekte fayda vardır. Teşekkürler iyi çalışmalar iyi sınavlar dileriz.

YORUMLAR

  1. Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecektir. Her platformda bu şekilde bilgilendirme yapılması insanlarımız için önemli olduğunuz düşünmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir