E-Devlet İşkur İşsizlik Maaşı Kayıt Bulunamadı Hatası Ne Demek? Çözümü Var mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere İşkur işsizlik maaşı başvurusu sırasında kayıt bulunamadı hatası ne demektir, hatanın çözümü var mı detaylarını paylaşacağız.

E-Devlet üzerinden İşkur işsizlik maaşına başvurduktan sonra sorgulama ekranında bazı kullanıcılarda aşağıda gördüğünüz gibi “Türkiye İş Kurumu – Kayıt bulunamadı.” şeklinde bir uyarı çıkmaktadır. Birçok kişi bu uyarının neden çıktığını merak ediyor.

Bu uyarı aslında başvuru ekranında değil sorgulama sonuç ekranında çıkmaktadır. Yani siz işsizlik maaşına E-Devlet üzerinden başvurursanız normal bir hata almazsınız. Ama sonuç sorgulama ekranına geldiğinizde yukarıdaki gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Aslında bu hata da değildir. Sistemin bu uyarıyı vermesinin nedeni başvurunuzun inceleme halinde olduğunu göstermektedir. Yani bu uyarı aslında siz işsizlik maaşına başvurduktan sonra İşkur sizin bilgilerinizi inceliyor anlamına gelmektedir. Sonuçta başvurduktan hemen sonra inceleme yapılamayacağı için bu uyarı 3-4 gün sistemde gözükebilir. Bizzat bizde bu şekilde oldu arkadaşlar. O yüzden sizlerle de paylaşmak istedik. Hatta emin olmak için işsizlik maaşına tekrar başvuru yaparsanız aşağıdaki gibi bir mesaj karşımıza çıkar.

Burada E-Devlet bizlere sistemde başvurunuzun olduğunu ve bu başvurunun henüz açıklanmadığını yani işlem görmediğini aktarmaktadır. Yani sonuç olarak eğer siz “Kayıt bulunamadı” hatası alıyorsanız birkaç gün beklemenizi tavsiye ederiz. Birkaç gün sonra tekrar işsizlik maaşı sorgulama sonuç ekranını açarsanız bu uyarı verilmeyip direkt olarak sonuç karşınıza çıkacaktır. Bizzat bizde de bu şekilde oldu ve yaklaşık 4-5 gün sonra başvuru sonuçlanmıştı. O yüzden bekleyin ve ara sıra E-Devlet’e girip kontrol edin. İllaki sonucunuz açıklanacaktır. Fakat kaç güne başvuru sonuçlanır onu tam bilmiyoruz. Ortalama başvuru sonuç süresi 5-6 gün diyebiliriz. Yine de eğer aradan 2-3 hafta geçip halen sonuçlar açıklanmadıysa İşkur’u arayıp detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kısacası; E-Devlet’te işsizlik maaşı başvurusundan sonra sonuç sorgulama ekranında karşımıza çıkan “Kayıt bulunamadı” mesajı aslında bir hata değildir. Burada başvuru henüz sonuçlanmadığı için kayıt bulunamadı yazıyor. Başvurunuz 5-6 gün içerisinde açıklandığında aynı ekranda sonuçlar karşınıza çıkacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir