Melhem mi Merhem mi? TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere melhem mi yoksa merhem mi hangisi doğru yazılmıştır onu kanıtıyla birlikte göstereceğiz.

Dilimizde bazı kelimeler 1 harften dolayı hatalı yazılabiliyor. İşte bu kelimelerden birisi de “melhem / merhem” ikilisidir. Aslında telaffuz açısından iki kelime de birbirine yakın söyleniyor. Yani iki kelime de ağızdan hemen hemen aynı ses tonuyla çıkıyor. Fakat yazılış itibariyle bu ikiliden sadece 1 tanesi doğrudur. Şimdi sizlere TDK’ya göre merhem nasıl yazılır, melhem diye mi yoksa merhem diye mi yazılır onu anlatalım.

Merhem mi Melhem mi, Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Merhem
  • Hatalı yazılışı ==> × Melhem

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan geçen ve “Deriye sürülerek kullanılan, içinde birçok etken madde bulunan, yumuşak ve koyu kıvamda, yağlı ilaç.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “MERHEM” şeklindedir. Yani TDK’ya göre kelimenin doğru yazılışı Merhem olacaktır. “Melhem” şeklinde yazılanı ise hatalıdır. Kısacası kelimenin 3. harfi “l” harfi değil “r” harfi olmalıdır. Aslında bu kelime halk arasında genellikle melhem olarak bilinir. Aşağıda gördüğünüz gibi TDK sözlükte arattığımızda melhem kelimesi bulunuyor. Fakat sözlük “bakınız merhem.” şeklinde uyarı veriyor. Haliyle buradan da kelimenin doğru yazılışının melhem değil merhem olduğunu anlayabiliyoruz.

TDK sözlük uygulamasından merhem kelimesini aratırsanız aşağıdaki gibi tam anlamını ve karşılığını bulabilirsiniz. Dediğimiz gibi sözlükte “melhem” kelimesi de var fakat bizi “merhem” kelimesine yönlendiriyor. Çünkü doğru yazılımı merhemdir. Genelde kelime halk arasında “melhem” olarak bilindiği için ve haliyle bu yanlışı düzeltmek için TDK sisteme böyle bir bilgi eklemiştir diyebiliriz.

Yukarıda gördüğünüz gibi kelimenin yazım kurallarına göre doğru yazılışı “MERHEM” olacaktır. “Melhem” ise hatalı bir yazılıştır. Eğer sınavlarda ve genel kültür sorularında karşınıza bu kelime çıkarsa doğrusu “Merhem” şeklinde olacaktır, yani içerisinde “r” harfi olacak. Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir