Elimizdeki Parmakların İsimleri Nelerdir? Hangi Parmak Hangi Adı Taşır?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere ellerimizdeki parmakların diğer isimleri nelerdir onu yazacağız.

Ellerimizde toplamda 5 parmak bulunmaktadır. Bu parmakların kendilerine özel isimleri mevcuttur. Şimdi hangi parmak hangi addadır onların isimlerini paylaşalım. Ayrıca parmak isimlerini içeren bir görsel de ekleyelim.

Eldeki Parmakların İsimleri

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sağ elimizdeki parmakların isimleri sırasıyla baş parmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmaktır.

Parmakların isimleri
Parmakların isimleri

Gördüğünüz gibi parmaklar ve isimleri yukarıdaki resimdeki gibidir. Bu parmakları baş parmaktan itibaren sırasıyla 1,2,3,4 ve 5 olarak numaralandırdık. Buna göre parmak isimleri sırasıyla;

  • 1 numaralı parmağın ismi ==> Baş parmak (Badem parmak olarak da geçiyor)
  • 2 numaralı parmağın ismi ==> İşaret parmağı (Şahadet parmağı olarak da geçiyor)
  • 3 numaralı parmağın ismi ==> Orta parmak
  • 4 numaralı parmağın ismi ==> Yüzük parmağı (Bazı yerlerde “Adı olmayan parmak” olarak da geçiyor)
  • 5 numaralı parmağın ismi ==> Serçe parmak

Parmaklarımızın diğer isimleri bu şekildedir. Bunlar sırasıyla baş parmak 1. parmak olduğu için en baştaki anlamında olduğundan baş parmak olarak adlandırılmış. İkinci parmağımız bir yeri işaret ederken kullanıldığı için işaret veya şahadet parmağı olarak geçiyor. 3. parmağımız ise elimizin tam ortasındaki parmak olduğundan orta parmak olarak adlandırılmış. 4. parmağımıza genelde yüzük taktığımız için daha doğrusu evli çiftler yüzüklerini bu parmağa taktığı için yüzük parmağı ismi verilmiş. Son olarak 5. parmağımız ise en küçük parmak olduğundan dolayı serçe olarak adlandırılmıştır.

Ek olarak geçtiğimiz yıllarda Kim Milyoner olmak ister yarışmasında adı olmayan parmak hangisidir diye bir soru vardı. Onun cevabı ise yüzük parmağıdır. Yani adı olmayan parmak yüzük parmağı olarak geçmektedir. Ama halk arasında bu parmağa yüzük parmağı denilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir