En İyi Satranç Oyuncuları Kimlerdir? Dünyanın En Zeki 7 Satranç Oyuncusu

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere dünyanın en iyi satranç oyuncuları kimlerdir onları paylaşacağız.

Satranç zekayı geliştiren en popüler oyunlardan birisi olarak bilinir. Satranç bir spor dalı olarak geçer ve dünya çapında birçok turnuvası yapılır. Satrançta en yüksek unvan büyükusta olarak bilinir. Sizler için dünyanın en iyi, en agresif, en atak oynayak satnraç büyükustaları kimlerdir onları araştırdık. Elbette oluşturduğumuz listedeki isimlere ek olarak birçok satranç ustası vardır. Fakat hem ELO puanı bakımından hem de dünya şampiyonası bakımından dünyanın en iyilerini sizler için derledik. Şimdi sizlere dünyanın en iyi, en zeki satranç oyuncuları kimlerdir onları ve detaylarını paylaşalım.

Dünyanın En İyi 7 Satranç Oyuncusu Kimdir?

1-) Mihail Tal

Listemizin ilk sırasına en favori satranççımızı ekledik. Mihail Tal (bazı kaynaklarda Mikhail Tal olarak geçiyor) gerçekten satranç dünyasının en iyi isimlerinden birisi. Mihail Tal denilince akla ilk gelen şey “Tal fedaları” ‘dır. Hatta bazılarına göre satrançta fedalar ikiye ayrılır; Tal fedası ve diğer fedalar diye. Gerçekten de Tal oynadığı çoğu maçta en az 1 feda yapmadan oyunu bitirmiyor. Gerçekten Tal’ın maçlarını izlemek oldukça zevkli. Feda üstüne feda yaptığı satranç maçları da var. Youtube’dan eski maçlarını izleyebilirsiniz. Bu arada Mikhail Tal 1936 doğumlu Letonyalı ve 1960 yılı dünya satranç şampiyonudur.

2-) Bobby Fischer

Dünyanın en iyi satranç oyuncularından kabul edilen bir diğer isim de Bobby Fischer’dır. Fischer’ın ELO puanı 2785’dir. Fischer 1972-1975 yılları arasında dünya şampiyonu olmuştur. Fischer gerçekten de satranç için en dahi isimlerden kabul edilir. Çünkü satranca farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Fischer’ın birçok meşhur taktiği, hamleleri, kilit matları vardır. Hepsine internetten ulaşabilirsiniz. Fischer’ın bu taktikleri ve kazançları “Fischer Humması” olarak isimlendirilmiştir.

3-) Garri Kasparov

Kasparov, Carlsen’in eski hocasıdır. Son dünya şampiyonu Magnus Carlsen’i yetiştiren Kasparov satrançtaki en iyi isimlerden birisidir. Nitekim satranç ile ilgili olmayan bir kişiye bile sorsanız Kasparov ismi tanıdık gelir. Sonuçta 1985-2000 yılları arası dünya şampiyonluğu vardır. Kasparov’un en yüksek ELO puanı 2851’dir. Gerçekten çok yüksek bir puan diyebiliriz.

4-) Magnus Carlsen

Son dünya şampiyonu ve satrançta rekorların sahibi Magnus Carlsen Norveçlidir ve şuanda FIDE sıralamasında dünyada 1. sıradadır. En yüksek ELO puanı 2882’dir. 2882 ELO puanıyla rekorun sahibidir. Şuana kadar dünyadaki en yüksek ELO puanına Magnus Carlsen ulaşmıştır. Özellikle oyun sonu Magnus Carlsen’den daha iyi bir satranç oyuncusu yoktur diyebiliriz. En iyi oyun sonu oyuncusu kabul edilir. Satrancın Mozart’ı olarak bilinir.

5-) Alexander Alekhine

Satrançta atak oynayan saldırgan oynayan en iyi büyükustalardan birisi de Aleksandr Alehin’dir. Rusya doğumlu Aleksandr Alehin 1927-1935 ve 1937-1946 seneleri arasında dünya şampiyonu olmuştur. Aleksandr Alehin karmaşık oyun tarzı, saldırgan oyun tarzıyla ünlüdür. Aleksandr Alehin’in kombinezonları meşhurdur.

6-) Raşid Necmettinov

Yine dünyanın en iyilerinden kabul edilen bir isim, Raşid Necmettinov. Mikhail Tal gibi fedalarıyla ünlü olan ve ileriki hamleleri çok iyi okuyabilen Raşid Necmettinov satrancın en iyilerinden kabul edilir. Bazı kaynaklara göre Mikhail Tal’ın hocası Raşid Necmettinov’dur. Zaten iki isim de genelde fedalarıyla bilinir. Büyük olasılıkla Mihail Tal çok iyi fedalar yapmayı hocası Raşid Necmettinov’dan kapmış olabilir diyebiliriz. Eğer seyir zevki yüksek maçlar izlemek istiyorsanız Raşid Necmettinov ve Mikhail Tal’ın satranç maçlarını izlemenizi tavsiye ederiz.

7-) Anatoly Karpov

Anatoly Karpov, 1975-1985 yılları arasında dünya şampiyonu olmuştur. Anatoly Karpov daha çok savunma yönüyle bilinmektedir. Hücumdan ziyade savunma maçlarıyla ön plana çıkmıştır. Aynı şekilde Anatoly Karpov’da en iyi satranç ustalarından kabul edilmektedir.

Dünyanın en iyi satranç oyuncuları bu şekildedir. Sizlerin de bildiği farklı satranç ustaları varsa yorum olarak bize yazabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir