En Ucuz Domain Nereden Alınır? En Ucuz Alan Adı Nerede Satılıyor?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere en ucuz domain (alan adı) hangi firmadan ve kaç TL’ye alınır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi doların artmasıyla birlikte domain ve hosting fiyatları da haliyle artmış oldu. Çünkü domainler genellikle çoğu firmada dolar bazında satılır ve ortalama 1 adet domain fiyatı 10 dolardır. Haliyle bu fiyat yıllar önce 20-30-40 tl civarlarına denk geldiği için fazla yüksek gelmiyordu. Ama şimdi dolar 10 TL’nin üzerinde olduğu için haliyle 1 domain fiyatı şuanda çoğu firmada 120-130 tl civarlarına denk gelmektedir. Bazı firmalar ilk kayıtlara özel indirim yapsa da sonraki yıllarda domaini uzatmaya kalktığınızda yine yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. İşte bu yüzden sizler için piyasada en ucuz ve en güvenilir domain satan firma hangisi kısaca araştırdık. Şimdi sizlere en ucuz alan adı satan firma hakkında bilgiler paylaşalım.

En Ucuz ve En Güvenilir Domain Firması Hangisidir?

Arkadaşlar yaptığımız araştırmalara göre şuanda piyasada en ucuz domain satan yer “Google Domains” ‘tir. Evet yanlış görmediniz, Google’ın da domain satışı yaptığı bir sistemi bulunmaktadır. Fazla kişi tarafından bilinmese de Google Domains üzerinden çok uygun fiyatlara domain satın alabilirsiniz. Şuanda burada domain fiyatı sabit 75 TL’dir. Yani alan adını 1 yıl uzatsanız da 75 TL ödersiniz. Alan adı kaydetseniz de durum böyle. Google Domains dolar değil TL bazlı fiyat vermektedir. Yani fiyatları TL olarak sabittir ve ortalama 75 tl civarındadır. Şimdi örnek bir domain ve fiyat incelemesi yapalım.

Öncelikle “https://domains.google.com/” adresine giriyoruz. (Doğrudan alan adı kayıt sayfasını açmak için “domains.google.com/registrar/” buraya girebilirsiniz.) Ardından aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacak. Burada sol üstten “Yeni alan edin” kısmına giriyoruz. Sonrasında kaydetmek istediğiniz alan adını boşluğa yazın.

Biz mesela “herkesemerhabalar” domainini arattık. Aşağıda gördüğünüz gibi domainlerin tüm uzantıları sabit 75 TL’dir. Yani com, net, org, info, xyz tüm domain uzantıları Google Domains’de 75 liradır. Üstelik bu yenileme ücretleri de sabit ve aynı oluyor. Yani diyelim ki aradan 1 yıl geçti ve siz domainin süresini uzatmak istiyorsunuz. Yine 75 tl ödemiş olacaksınız. Gerçekten şuanda en ucuz domain satan yer burası diyebiliriz arkadaşlar. Çünkü diğer firmalar tamamen dolar bazlı satıyor ve ortalama 1 domain 120-150 tl arası bir fiyata denk geliyor diğer sitelerde. Ama Google Domains’te tamamen TL üzerinden ve sabit 75 TL’ye satılıyor. Şuanda 75 TL yaklaşık 5,5 dolara tekabül etmektedir. Ama bunun bir önemi yok. Çünkü dolar artsa da buradaki fiyat sabit kalacak diyebiliriz.

Üstelik sadece fiyatından dolayı değil. Sonuçta Google bu yani tamamen güvenilir diyebiliriz. Buradan gönül rahatlığıyla domain alabilir ve yıllarca burada tutabilirsiniz. Dediğimiz gibi şuanda piyasadaki en ucuz alan adı satan yer burasıdır. Hem ucuz hem güvenilir. Ek olarak şunu belirtelim, bazı firmalar ilk kayıtlara özel 1-2 dolardan domain satabiliyor. Eğer ilk yıl için gayet ucuz görülse de bu ilerleyen yıllarda parası hayli katlanıyor. Çünkü bu firmalar sadece ilk yıla özel 1-2 dolardan satıyor. Diğer yıllar, yani domainin süresini uzatacağınız zaman parası yine 10-12 dolar bazına yükseliyor. Mesela bir ara Godaddy’de ilk sene domain fiyatları 1 tl civarında bir fiyattı. Fakat domaini uzatacağınız zaman yaklaşık 130-160 tl gibi bir fiyat isteniyordu. Ama bu durum Google Domains’te geçerli değil. Yani Google Domains’te alan adını 75 tl’ye kaydettiniz diyelim. Diğer yıl da aynı şekilde 75 tl ödemiş olacaksınız. Fiyatları tamamen sabittir ve tl kurundadır.

Bu yazımda sizlere şuanda piyasadaki en ucuz ve en güvenilir alan adı satan firmayı tanıttım. Umarım beğenirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim…

YORUMLAR

  1. Burada domain yenilemek de 75 tl mi, yani her yıl domain uzatma vs. sabit fiyat mı oluyor? Yoksa Godaddy gibi diğer yıllar 100 küsür tl mi alır.

    1. Evet hocam yıllık domain uzatma fiyatı da 75 tl ve sabittir. İlk yıl kaydetme fiyatı da aynı şekilde. Bu yüzden en uygun yer güncelde burası diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir