Eski Bilgisayarı Ekran Kartı İle Hızlandırma

Eskimiş veya modeli geçmiş bilgisayar sahibi iseniz, yavaşlığından şikayetçi iseniz, ama yeni ve hızlı bir bilgisayar alacak kadar bütçeniz yok ise sadece bir ekran kartı alarak eski bilgisayarınız bir oyun canavarı yapabilirsiniz. Detaylar yazımızda!

Modeli geçen bilgisayarlar genelde yavaşlar ve güncel program veya oyunları açamazlar. Sebebi bellidir yılların etkisi ile ve gelişen teknoloji ile artık eskimeye başlayan bilgisayar güncel bilgisayarlar kadar donanım özelliklerine sahip olamaz. Fakat sizler sadece bir donanım değişimi yaparak eskiyen bilgisayarı şaha kaldırıp oynamakta zorlandığınız oyunları veya açılmayan programları kolaylık ile açabilirsiniz. Değiştirmeniz gereken donanım ise ekran kartıdır, ekran kartı bilgisayarda nerede ise bütün işlemleri yapan donanımdır. Ekrana görüntüyü aktarır, grafikleri işler, renk ayarlarını denetler, oyunlarda iyi performans almanızı sağlar bunun gibi bir çok işlemi sadece ekran kartı yapar. Bu yüzden ekran kartlarının ücretleri fazladır. Modeli geçmiş bilgisayarlarda ekran kartını değişimi yapmak için öncelik ile güncel ve giriş veya orta seviyedeki bir ekran kartı almanızda fayda var çünkü giriş ve orta seviyedeki ekran kartları eskiyen donanımların yanında tam performans da çalışabilirler. Yüksek performans da bir ekran kartı alır iseniz hem yanında bir power suply yani güç sağlayan güç kaynağı almanız gerekmektedir. Yüksek performans da ki ekran kartları yüksek güç değerlerine ihtiyaçları vardır. Ekran kartınızı aldınız ve eski ekran kartınızın yerine taktınız ama göz ile görünür bir fark yaratmadı ise korkmayın çünkü yeni takılan ekran kartı marka ve modeline göre ayarlamalar gerektirmektedir. Bu ayarları çok fazla ekran kartı ve her ekran kartının ayarının farklı olması sebebi ile sizler ile paylaşım yapamayacağız.

Eğer yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere ulaşır iseniz sizler için istediğiniz ekran kartının ayarlarını paylaşabiliriz. Bizzat kendimin yaşadığı bir olayı anlatıyım;

2006 yılında alınmış ve markası Casper olan bir masaüstü bilgisayar vardı. Bu bilgisayarın üzerinde nvidia nvs 50 bir ekran kartına sahipti biz bu bilgisayara amd tabanlı bir giriş seviyesi olan r7 240 çipsetli bir ekran kartı taktık ve aldığımız yılda ekran kartının fiyatı 130 tl civarında idi, ekran kartını takıp bilgisayarı çalıştırdığımızda ve güncel sürücüleri kurduğumuzda ciddi bir performans artışı oldu Cs go oyununda eskiden düşük ayarlarda 40 Fps civarı alır iken, yeni ekran kartı ile yüksek ayarlarda 60 Fps vermeye başladı. Eğer yeni bir sistem alacak paranız yok ise ufak ücretler ile ekran kartı alıp kendinizi mutlu edebilirsiniz. Tüm sorularınızı beliyoruz mümkün olduğunda cevap verilecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir