Eşofman mı Eşotman mı Eşortman mı Doğrusu Hangisidir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere eşofman, eşotman veya eşortman kelimelerinin hangisi doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Türkçe’de yazılışını doğru sandığımız bir sürü yanlış kelime mevcuttur. Bunlardan birisi de günlük hayatta sıkça kullandığımız eşofman-eşortman kelimesidir. Fransızcadan dilimize geçen bu kelimenin TDK’ya göre doğrusu nedir şimdi gelin hep birlikte öğrenelim.

Eşofman mı Eşotman mı Eşortman mı Doğru Yazılışı Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Eşofman
  • Yanlış yazılışları ==> ×Eşortman, ×Eşotman

Fransızca’dan dilimize geçen ve “Genellikle spor çalışmalarında giyilen, pamuklu veya sentetik kumaştan, iki parçalı giysi.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Eşofman kelimesidir. Bunun dışında günlük hayatta sıklıkla kullandığımız eşortman veya eşotman kelimeleri yanlış yazılmaktadır. Daha doğrusu eşofman kelimesini okuyunca sanki eşortmanmış gibi çıkıyor. Fakat yazım kurallarına göre doğrusu eşofman‘dır. Bu yüzden dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğrusu eşofmandır. Kanıtı da yukarıdaki resimdir diyebiliriz. Dilerseniz sizler de sozluk.gov.tr sitesine girerek kelimeyi aratabilir ve detaylarına bakabilirsiniz. Sözlük sitesinden eşotman veya eşortman kelimelerini arattığımızda çıkmayacaktır. Çünkü dediğimiz gibi diğer 2 kelime hatalı yazılmıştır bu yüzden Türkçe sözlükte yer almamaktadır.

Diğer hatalı kelimelerin doğru yazılımlarına sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir