“Espiri” mi “Espri” mi Doğru Yazılışı TDK’ya Göre Nedir?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere espiri mi yoksa espri mi hangi kelime doğru yazılmıştır onu kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Yine yazılışını en çok karıştırdığımız kelimelerden birisi espiri-espri ikilisidir. Dilimize yabancı dilden geçen bir kelime olduğu için yazılışında çok karışıklık yapabiliyoruz. Zaten okunuşunda yani telaffuzda sorun olmuyor fakat yazım kurallarına göre sınavlarda doğru cevap vermemiz için bu tarz kelimelerin doğru yazılışlarını iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi TDK’ya göre hangi kelime doğru yazılmıştır onu inceleyelim.

“Espiri” mi “Espri” mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Espri
  • Yanlış yazılışı ==> ×Espiri

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Fransızca’dan (esprit) geçen ve “İnce söz, nükte.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı Espri kelimesidir. Espiri kelimesi ise yanlış yazılmıştır. Yani kelimenin yazım kurallarına göre doğrusunda 4. harfi i olmayacaktır r olacaktır. Yani espri şeklinde yazılmalıdır. Aslında Türkçe dilimizde yani orijinal Türkçe kelimelerde 3 sessiz harf yan yana gelmez. Fakat bu kelime Fransızca’dan dilimize geçtiği için kullanımı bu şekildedir diyebiliriz.

Yukarıdaki resimden de kanıtına bakabilirsiniz. Sizler de sozluk.gov.tr sitesine girerek kelimenin doğrusunu teyit edebilirsiniz, yani kontrol edebilirsiniz.

Sınavlarda doğru cevap vermek için kelimeleri yazım kurallarına göre doğru bilmemiz gerekmektedir. Şimdiden herkese Türkçe derslerinde ve sınavlarında başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir