Euro’ların Ön ve Arka Taraflarında Neler Var?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Avrupa’nın para birimi olan Euro’ların ön ve arka taraflarında neler olduklarını paylaşacağız.

Avrupa’nın para birimi ve dünyanın en değerli para birimlerinden birisi olan Euro’nun, diğer para birimlerinden farklı olarak ön ve arka yüzlerinde insan resmi bulunmamaktadır.Evet yanlış duymadınız.Euro’ların arka ve ön taraflarından insan portresi yoktur.Bunun yerine bina resimleri bulunmaktadır.

Euro’larda insan yüzünün bulunmamasının nedeni ise büyük ihtimalle tek bir devlete ait para birimi olmadığıdır.Mesela bizim TL’lerimizde ön tarafta ülkemizin kurucusu Atatürk’ün resmi bulunmakta ve arka taraflarında ise ülkemize katkı sağlamış insanlarımızın resimleri bulunmaktadır.Ama Euro’larda böyle bir şey mümkün değil sanırım.Çünkü Euro’yu bir çok ülke kullanıyor.Bir çok ülkenin para birimi olduğu için insan resmi koymak yerine bina resmi koymayı tercih etmişler diye düşünüyoruz.

Peki Euro’ların arkasında ve ön tarafında tam olarak neler var şimdi onları inceleyelim.

Arkadaşlar Euro para birimin ön ve arka taraflarında dönemden döneme değişen bina resimleri vardır.Mesela en düşük kağıt euro olan 5 euronun yüzeyinde eskiden yapılmış yani eski dönemlere ait bir bina resmi bulunmaktadır.10 euronun da arkadasında ise 5 eurodan biraz daha yeni bir bina bulunmaktadır.Böyle böyle giderek en sonunda 500 euronun arkasında ise günümüzün modern binalarının resmi bulunmaktadır.Yani paranın değeri arttıkça üzerindeki binaların da kalitesi artıyor.

Gördüğünüz gibi üstteki resim 5 euronun ön kısmı ve alttaki resim ise 500 euronun ön kısmıdır.5 euronun binasına nazaran 500 euronun binası bir hayli moderndir.

Son olarak tekrardan paylaşalım Euro paralarının ön ve arka taraflarında bina resimleri bulunmaktadır!

Aynı şekilde 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 Euro’ların ön ve arka taraflarında bu tarzda bina resimleri bulunmaktadır.Ek olarak daha önceden dolar ve tl’lerin arka yüzeylerindeki kişilerin isimlerini sitemiz üzerinden paylaşmıştık.O yazılara ise sitenin en sağ üst kısmındaki arama kutusundan yazarak ulaşabilirsiniz.

Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir