Evlerde Kullandığımız Su Arıtma Cihazları Nasıl Çalışır?

Ev ve iş yerlerinde kullandığımız musluklardan akan suyu içilebilir hâle getiren cihazlara su arıtma cihazı adı verilir. Aşağıdan örnek bir su arıtma cihazı fotosunu görebilirsiniz. Bu cihazların büyük çoğunluğu ters ozmoz prensibi ile çalışmaktadır.

Ev tipi su arıtma cihazı
Ev tipi su arıtma cihazı

Musluktan cihaza geçen su, öncelikle partikül filtresi adı verilen ön filtre işlemine tabi tutulmaktadır. Bu filtre suda bulanan beş mikrondan daha büyük parçacıkların tutulmasını sağlamaktadır. Daha sonra su aktif karbon filtreye geçer ve burada suda bulunan istenmeyen koku ve tat veren maddeler tutulur. Aktif karbon filtreden geçen su, ters ozmoz membranına geçer. Ters ozmoz evresinde kullanılan membran yani yarı geçirgen zar suda kirliliğe neden olan asbest, nitrat, kurşun gibi birçok ağır metalin geçişine izin vermezken insan vücudu için yararlı minerallerin geçişine izin vermektedir. Bu işlemden sonra su artık içilebilir duruma gelmiştir. Ancak su son olarak post karbon filtreden geçer ve bu filtre yardımıyla tat kazanması sağlanır.

Evlerde kullandığımız bu cihazların temizliğine önem verilmelidir. Temizlenmesi kolay olan bu cihazların çıkarılabilir filtreleri belirli aralıklarla temiz ve bol su ile yıkanmalıdır. Filtrelerin belirli kullanım ömürleri vardır. Ömürleri tükendiğinde yenileri ile değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanılan cihazların bazıları pompasızdır. Bu nedenle eğer şehir suyunun basıncı yetersizse temizleme işlemi tam olarak gerçekleştirilemez.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

  1. su arıtma cihazları ve su arıtma filtreleri konusunda Türkiyenin su arıtma marketi olarak Buzsu Arıtma Sadece Orjinal su arıtma cihazları ve orjinal Filtreler satışı yapmaktadır Tüm ürünler NSF FDA WaterQulatiy Uluslar arası hijyen sertifikalı yüzdeyüz doğal mineralli ve dış plastikleri Bpa toksin içermeyen ürünlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir