Evlilik, Nişan ve Söz Yüzüğü Hangi Parmağa ve Hangi Ele Takılır? Sağ mı Sol mu?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere evlilik yüzüğü, söz yüzüğü ve nişan yüzükleri hangi ele ve hangi parmağa takılır konu hakkında bilgi vereceğiz.

Bir kişinin evli mi, sözlü mü veya nişanlı mı olup olmadığını elindeki yüzüğe bakarak anlayabiliriz. Günlük hayatımızda, okulda, iş yerlerinde, düğünlerde vb. mekanlarda bir kişinin parmağındaki yüzüklere bakarak evli mi değil mi veya nişanlı mı olup olmadığını kolayca anlayabiliyoruz. Çünkü parmağa takılan yüzüklerin hangi parmağa takıldıysa bir anlamı ve önemi vardır. Evli kişiler veya nişanlı-sözlü kişiler genellikle yüzüklerini yüzük parmağına yani serçe parmağın yanındaki parmağa takarlar. Fakat işte burada asıl konu hangi elde takıldığıdır. Böyle yazılı bir kural olmasa da birçok kaynağa göre hangi eldeki yüzük parmağına yüzük takılıyorsa onun farklı anlamı bulunuyor. Şimdi sizlere detayları aktaralım.

Evli, Nişanlı ve Sözlü Çiftler Yüzüğü Hangi Parmağa ve Ele Takarlar?

Evlilik, nişan ve söz yüzüklerinin tamamı yüzük parmağına takılır fakat takıldıkları eller farklıdır. Evlilik yüzüğü sol eldeki yüzük parmağına takılır. Bunun dışındaki söz ve nişan yüzükleri ise sağ eldeki yüzük parmağına takılmaktadır. Yüzüklerin bu şekilde takılması dünya çapında kabul gören geleneksel ve yazılı olmayan bir uygulamadır diyebiliriz. Çünkü bazı kişiler el farkına bakmaksızın sadece yüzük parmağına takıyor. Yani evli olan bir çift yüzüklerini sol ele değil de sağ ele de takabilir. Dediğimiz gibi bunun kesin bir uygulaması yok. Fakat çoğu kaynakta ve dünya çapında kabul edilen görüşe göre evlilik yüzükleri sol ele takılır, nişan ve söz yüzükleri ise sağ ele takılıyor. Hatta ilk olarak sağ ele takılır sonra evlilik olunca yüzükler sol ele alınır.

  • Evlilik yüzüğü hangi ele takılır ==> Sol ele takılır. Sol yüzük parmağına takılıyor.
  • Nişan yüzüğü hangi ele takılır ==> Sağ ele takılır. Sağ yüzük parmağına takılıyor.
  • Söz yüzüğü hangi ele takılır ==> Sağ ele takılır. Sağ yüzük parmağına takılıyor.

Ek olarak yüzük parmağı serçe parmağın bir yanındaki parmaktır. Yani yüzük parmağı elimizin baştan 4. sıradaki parmağıdır. Eski bir inanışa göre yüzük parmağından geçen bir damar kalbe kadar gittiği için buraya yüzük parmağı adı verilmiştir. Dediğimiz gibi evli çiftler yüzüğü sol eldeki yüzük parmağına takarken, nişanlı veya sözlü çiftler ise yüzüklerini sağ eldeki yüzük parmağına takarlar. Genel olarak kabul edilen ve çoğu çift tarafından uygulanan yöntem bu şekildedir.

Bu bilgilere göre bir kişinin eğer sol elindeki yüzük parmağında alyans takılı ise bu kişi evli anlamına gelir. Eğer bir kişinin sağ elindeki yüzük parmağında alyans veya yüzük takılı ise bu kişi de sözlü ya da nişanlı anlamına gelir diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir