Excel’de Hücrenin Üzerine Gelince Açıklama Yazısı Çıkartma (Yorum Bölümü)

Herkese iyi günler dileriz. Bu dersimizde sizlere Microsoft Excel programında herhangi bir hücrenin üstüne gelindiğinde fare ile otomatikman açıklama yazısı nasıl oluşturabiliriz onu anlatacağız.

Microsoft Office programlarından belki de en faydalı ve gerekli olan program Excel programıdır. Excel hemen hemen tüm sektörlerde kullanılan ve herkesin bilmesi gereken temel bir programdır desek yanlış olmaz. Çünkü excel ile en basitinden muhasebe kayıtları tutulabiliyor aynı şekilde yüzlerce hatta binlerce veriyi depolayabiliyorsunuz ve bu depolanan veriler üzerinden toplu işlemler yapabiliyorsunuz. Bunun gibi bir sürü işlemler yapılabilmektedir.

Tabii bunları yaparken bazen o hücrenin ne işe yaradığını unutmamak adına veya o hücrede yazan şeyin ekstra bir açıklaması yapılmak istendiğinde hücrenin üzerine gelindiğinde açıklama yazısı oluşturmak işe yarayabiliyor. Bu sayede o hücrede yazılı olan şeyin bilgisini unutmamış oluyoruz. Şimdi sizlere maddeler halinde ve resimler eşliğinde Excel’de bir hücre için yorum yani açıklama kısmı nasıl eklenir onu anlatalım.

1-) Öncelikle Excel programını açıyoruz. Ardından hangi hücreye yorum kısmı eklemek isterseniz onun üzerine tıklıyoruz. Biz örnek olması açısından 3*3 lük bir veri ekledik aşağıda gördüğünüz gibi. Burada herhangi birini seçeceğiz.

2-) Şimdi burada biz “Yasin” hücresine bir açıklama satırı eklemek istiyoruz diyelim. Onun için öncelikle Yasin hücresine 1 kere tıklıyoruz. Ardından üst menüden “Gözden Geçir” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında “Yeni Açıklama” butonuna basıyoruz.

4-) Akabinde açıklama veya yorum yazımızı bu kutuya (baloncuğa) yazıyoruz. Mesela biz “Yasin bugün sen nöbetçisin!” şeklinde bir yazı yazdık. Ardından açıklama satırını yazdıktan sonra enter tuşuna değil de mouse ile başka bir hücreye rastgele basıyoruz.

5-) Sonrasında alttaki resimde gördüğünüz gibi açıklama yazısı eklediğiniz hücrenin sağ üst tarafında bir işaret oluşacak. İşte onun anlamı o hücrenin bir yorum yazısına sahip olması demektir.

6-) En sonunda ise o hücremizin üzerine faremiz ile geliyoruz ve altta gördüğünüz gibi otomatikman açıklama yazımız ekranda çıkmış oluyor.

7-) İşte sizler de bu şekilde hatırlatıcı bir mesaj yazabilirsiniz ve sonrasında excel listesine baktığınızda belki de önemli bir bilgiyi aklınıza getirmiş olursunuz yani unutmamış olursunuz.

NOT = Bu anlatımı Excel 2007 versiyonunda yaptık. Fakat hemen hemen bütün versiyonlarında hatta güncel 2019 versiyonunda da bu “Yeni açıklama” bölümü aynı yerde mevcuttur. Yani kısaca tüm excel versiyonlarında üst menüden “Gözden geçir > yeni açıklama” butonlarına bastığınızda açıklama yazısını eklemiş olursunuz.

Bu şekilde Excel’de açıklama yani yorum bölümü oluşturabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir